Objawy menopauzy - jak je kompleksowo łagodzić?

Łagodzenie objawów menopauzy może znacząco zwiększyć komfort życia kobiet w okresie przekwitania. W jakim wieku pojawia się ostatnia miesiączka? Jak kompleksowo zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, których doświadcza większość kobiet w okresie okołomenopauzalnym?

Polecane produkty

Objawy menopauzy - jak je kompleksowo łagodzić?

Spis treści:

 1. Menopauza – w jakim wieku się pojawia?
 2. Objawy menopauzy
 3. Problemy ze stawami w okresie menopauzy
 4. Menopauza a ciąża
 5. Jak kompleksowo łagodzić objawy menopauzy?
 6. Domowe sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

Menopauza – w jakim wieku się pojawia?

Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety. Wyznacza go ostatnia miesiączka, po której ustaje czynność jajników i związana z tym płodność. Potocznie, menopauzą określany jest kilkuletni okres przed ostatnią miesiączką (okres przedmenopauzalny) oraz czas po jej wystąpieniu (okres pomenopauzalny). Dolegliwości związane z przekwitaniem mogą więc utrzymywać się kilka lat, zaburzając odczuwaną przez kobiety satysfakcję z życia.

W jakim wieku pojawia się menopauza? Przyjmuje się, że ostatnia miesiączka występuje najczęściej między 48. a 52. rokiem życia. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak:

 • data pierwszej miesiączki - im wcześniej pojawia się pierwsza miesiączka, tym zazwyczaj wcześniej występuje menopauza,
 • regularności i długości cykli - regularne cykle trwające dłużej niż 28 wiążą się z późniejszą menopauzą,
 • ilość przebytych ciąż,
 • długość i intensywność karmienia piersią,
 • rodzaj wykonywanej pracy, narażenie na stres - obserwuje się szybsze występowanie menopauzy wśród kobiet wykonujących ciężką, fizyczną pracę oraz tych, które narażone są na silny, długotrwały stres,
 • palenie tytoniu - kobiety palące zazwyczaj wcześniej doświadczają menopauzy,
 • masa ciała - kobiety z niskim BMI mogą wcześniej przechodzić menopauzę,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej - w tej kwestii, wyniki nie są jednoznaczne. Część badaczy sugeruje późniejszą menopauzę u kobiet przyjmujących leki hormonalne, a inni - odwrotną zależność.

Objawy menopauzy

Każda kobieta doświadcza menopauzy inaczej, a pojawiające się w jej przebiegu dolegliwości mają różne nasilenie. Objawy menopauzy można podzielić na:

objawy fizyczne:

 • uderzenia gorąca i nocne poty - dla wielu kobiet są to najbardziej dokuczliwe objawy menopauzy,
 • zmęczenie,
 • zawroty, bóle głowy,
 • bóle stawów i mięśni,
 • przyrost masy ciała,
 • suchość pochwy - zanik błony śluzowej pochwy spowodowany spadkiem poziomu estrogenów wpływa na słabsze nawilżenie pochwy, co może powodować ból podczas współżycia,
 • nietrzymanie moczu i nawracające zapalenia dróg moczowych,
 • kołatania serca,

objawy psychiczne:

 • rozdrażnienie,
 • wahania nastroju,
 • spadek samopoczucia,
 • problemy ze snem,
 • zaburzenia koncentracji.

Jednym z pierwszych objawów menopauzy jest zaburzenie cyklu menstruacyjnego. Część kobiet zauważa wydłużenie cyklu, inne - jego skrócenie. Zmienić może się też intensywność krwawienia - czasem jest ono bardziej skąpe, a czasem bardziej intensywne niż zwykle. Mogą wystąpić również plamienia międzymiesiączkowe. Do objawów menopauzy należą też zaburzenia snu, bóle w podbrzuszu, większa tkliwość piersi oraz zwiększona tendencja do obrzęków kończyn dolnych.

Problemy ze stawami w okresie menopauzy

Organizm kobiety w okresie menopauzy doświadcza różnych symtomów. Często są one nieprzyjemne i dokuczliwe. Uciążliwą dolegliwością mogą być m.in. bóle mięśni i stawów. Na pojawienie się objawów ze strony stawów wpływają nie tylko zmiany hormonalne zachodzące w okresie klimakterium, ale również przyrost masy ciała, który dotyczy znaczącej ilości kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Nadmierne kilogramy stanowią dodatkowe obciążenie dla stawów (głównie stawów kolanowych). W konsekwencji, kobiety przechodzące menopauzę są bardziej narażone na nawracające bóle stawów. Mogą mieć one łagodne lub większe nasilenie i w różnym stopniu wpływać na odczuwaną jakość życia.

W celu wsparcia stawów można uzupełnić dietę o takie substancje jak kwas hialuronowy, kolagen, glukozaminę, chondroitynę, kurkuminę, ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego i imbiru. Składniki te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej, wpływają korzystnie na jej odporność i elastyczność oraz działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Można znaleźć je w suplementach diety FlexiStav. W saszetkach dostępny jest FlexiStav Xtra, a w kapsułkach FlexiStav Caps.

Menopauza a ciąża

Objawy klimakterium, takie jak osłabienie, spadek samopoczucia, wahania nastroju, bóle głowy, zaburzenia koncentracji i przede wszystkim brak miesiączki w spodziewanym terminie są podobne do tych, które występują na początku ciąży. I choć zapłodnienie po menopauzie (ostatniej miesiączce) nie jest już możliwe, ponieważ całkowicie ustaje wówczas czynność jajników, niewykluczone jest zajście w ciążę w okresie przedmenopauzalnym. Może trwać on kilkanaście miesięcy lub kilka lat. U każdej kobiety jest to kwestia indywidualna, której nie sposób z góry przewidzieć. Wówczas, cykle mogę być nieregularne, nie zawsze są one owulacyjne, ale nie można wykluczyć możliwości zapłodnienia. Podsumowując, naturalne zajście w ciążę po ostatniej miesiączce nie jest możliwe, natomiast realne jest zapłodnienie w okresie przedmenopauzalnym.

Jak kompleksowo łagodzić objawy menopauzy?

Łagodzenie objawów menopauzy ma na celu poprawę jakości życia kobiety i odczuwanej przez nią satysfakcji. Choć menopauza jest naturalnym etapem, którego prędzej czy później doświadczy każda kobieta, pojawiające się w jego przebiegu objawy (niezależnie od stopnia ich nasilenia) można obecnie skutecznie zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Przy dużym nasileniu dolegliwości, najczęściej stosowana jest hormonalna terapia zastępcza. Korzystanie z terapii hormonalnej obarczone jest jednak istotnym ryzykiem działań niepożądanych. Ponadto, u niektórych kobiet stosowanie hormonalnej terapii zastępczej jest przeciwwskazane. Zarówno w takich przypadkach, jak i u kobiet które świadomie nie chcą korzystać z terapii hormonalnej można sięgnąć po naturalne substancje, skuteczne w zmniejszaniu objawów menopauzy. Zażywanie preparatów ziołowych może być również cenne dla kobiet, u których dolegliwości mają nieduże nasilenie.

Jakie składniki pomagają złagodzić objawy menopauzy? Na szczególną uwagę zasługuje soja. Roślina ta zawiera fitoestrogeny, wpływające na gospodarkę hormonalną. Posiadają również właściwości przeciwzapalne. Związki te pomagają uśmierzyć dokuczliwe uderzenia gorąca oraz inne dolegliwości wywołane spadkiem stężenia estrogenów w organizmie kobiety. Sugeruje się również, że soja może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór piersi oraz osteoporozę.

Działanie estrogenne posiada również chmiel. Roślina ta zawiera składniki aktywne, które działają także uspokajająco i nasennie. Może być wiec szczególnie cenna dla kobiet, zmagających się z bezsennością lub odczuwających napięcie i silny stres. Kolejnym pożądanym elementem dobrego preparatu na menopauzę jest ekstrakt z nasion winorośli. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole oraz witaminę E. Związane jest to z jego właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Winorośl może wpływać korzystnie również na krążenie żylne oraz poziom lipidów. Opuncja figowa to natomiast bogate źródło wielu składników odżywczych, pozytywnie oddziałujących na stan zdrowia.

W przypadku dolegliwości związanych ze stawami, warto sięgnąć po preparat, który działa kompleksowo również na te objawy. W jego składzie, oprócz ekstraktów z wymienionych wyżej roślin, powinny znajdować się związki, które wpływają korzystnie na wytrzymałość i elastyczność chrząstki stawowej:

 • kolagen,
 • glukozamina,
 • chondroityna,
 • witamina C.

Kolagen jest niezbędnym elementem tkanki chrzęstnej. Niestety, jego naturalna synteza w organizmie stopniowo ulega zmniejszeniu, co wpływa nie tylko na pogorszenie elastyczności chrząstki stawowej, ale również na utratę jędrności skóry i osłabienie kości. Substancją będącą jednym z elementów chrząstki stawowej jest też glukozamina. Jej regularna suplementacja może poprawiać funkcjonowanie stawów. Chondroityna odpowiada za wysoką wytrzymałość i jednocześnie elastyczność chrząstki, a witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu w organizmie.

Preparatem, który zawiera jednocześnie składniki na złagodzenie objawów menopauzy oraz substancje na wsparcie stawów, jest suplement diety FlexiStav Meno. Saszetki są wygodne w stosowaniu i mają przyjemny, owocowy smak. Wystarczy spożywać 1 porcję dziennie, rozpuszczając zawartość saszetki w szklance letniej wody.

Domowe sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

Łagodzenie objawów menopauzy jest możliwe również dzięki wprowadzeniu odpowiednich zmian w stylu życia. Warto zadbać o:

 • regularną porcję ruchu - aktywność fizyczna wpływa korzystnie na wiele aspektów życia. Pomaga redukować stres, zmniejszyć odczuwane napięcie, ułatwia zasypianie (o ile nie jest to intensywny trening krótko przed snem), poprawia samopoczucie i podnosi poziom energii,
 • zdrową, zbilansowaną dietę - dostarczanie niezbędnych składników odżywczych wpływa na wydolność fizyczną i psychiczną organizmu. Zalecane jest ograniczenie spożycia cukrów prostych (np. tradycyjny cukier, słodycze), nasyconych kwasów tłuszczowych ( np. tłuste mięsa, pełnotłuste produkty mleczne) i tłuszczów trans (np. fast-foody, wyroby cukiernicze), soli oraz alkoholu,
 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy - regularne ćwiczenia mięśni Kegla to skuteczny sposób zapobiegania i leczenia nietrzymania moczu,
 • nawilżanie pochwy jeśli kobieta odczuwa dokuczliwą suchość w jej obrębie - dostępne są żele i globulki nawilżające, które szybko i skutecznie poprawią komfort kobiet zmagających się z tym problemem,
 • relacje towarzyskie - wiele kobiet doświadczających uciążliwych objawów menopauzy ogranicza, w większym lub mniejszym stopniu życie towarzyskie, co dodatkowo może wzmagać uczucie osamotnienia i pogarszać nastrój. Dbanie o kontakty towarzyskie i rozwój zawodowy zwiększa poziom energii, poprawia nastrój i daje kobiecie siłę do działania.

W przypadku silnego spadku nastroju lub podejrzewania zaburzeń depresyjnych, pomocna może być psychoterapia.

 

Jeszcze przed nadejściem menopauzy (ostatniej miesiączki) wiele kobiet zmaga się z uderzeniami gorąca, zlewnymi potami, zaburzeniami snu, bólami stawów i innymi, dokuczliwymi objawami. Obecnie, dostępne są skuteczne preparaty, które łagodzą odczuwane dolegliwości i poprawiają komfort życia kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Aby jednocześnie uśmierzyć objawy menopauzy oraz zadbać o stan i funkcjonowanie stawów, warto sięgnąć po produkt, którego składniki działają w obu tych obszarach. Regularne przyjmowanie dobrej jakości preparatów na menopauzę dostarcza cennych związków aktywnych, które łagodzą nieprzyjemne objawy, a w dalszej konsekwencji zwiększają odczuwaną przez kobiety satysfakcję z życia.

 

Bibliografia:

 1. Rumianowski B., Brodowska A., Karakiewicz B., Grochans E., Ryterska K., Laszczyńska M. Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet. Przegląd Menopauzalny 2012, 5, 412-416
 2. Pertyński T., Stachowiak G. Menopause - facts and controversies. Pol J Endocrinol 2006; 5 (57): 525–534)
 3. Bąk-Sosnowska M., Skrzypulec-Plinta V. Przyczyny nadmiernej masy ciała u kobiet w okresie menopauzalnym. Przegląd Menopauzalny 2012, 1, 31-35

 

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Przeglądaj produkty

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa