2023-12-12
Krwawienie z nosa, dziąseł lub drobnych ran na skórze - jak im zapobiegać i jak je leczyć?
Drobne krwawienia ze skóry lub błon śluzowych zdarzają się dość powszechnie. Dotyczą zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W jaki sposób szybko i nieinwazyjnie zatrzymać krwawienie? Jak zapobiegać jego wystąpieniu?
Spis treści:
- Co jest najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa?
- Krwawienie z dziąseł - przyczyny
- Jak zatamować drobne krwawienie z nosa, dziąseł lub skóry?
- Jak stosować maść hemostatyczną i kiedy warto o niej pamiętać?
- Krwawienie z nosa i dziąseł - dodatkowe zalecenia
Co jest najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa?
Krwawienia z nosa przynajmniej raz w życiu doświadcza ok. 60% populacji. Najczęściej jest ono niegroźne. Jedynie w ok. 10% przypadków przy krwawieniu z jam nosa potrzebna jest pomoc medyczna. Krwawienie dotyczy zazwyczaj przedniej części przegrody nosa, która jest nie tylko bogato unaczyniona, ale również wrażliwa na różnego rodzaju urazy. Znacznie rzadziej dochodzi do krwotoku z tylnej części jamy nosowej.
U dzieci, do krwawienia z nosa najczęściej prowadzą drobne urazy, powstałe w wyniku uderzenia czy chociażby pozornie niegroźnego "dłubania w nosie". Infekcje przebiegające z gorączką również mogą powodować niewielkie krwawienie. W przypadku osób dorosłych, źródłem krwawienia jest przede wszystkim nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia. Inne możliwe przyczyny krwawienia z nosa to:
- ciała obce w jamie nosowej,
- obecność polipów w nosie,
- zabiegi laryngologiczne,
- silne przesuszenie błony śluzowej nosa, np. w wyniku narażenia na gorące lub bardzo zimne, suche powietrze, a także wdychania chemicznych substancji, które działają drażniąco,
- różnica ciśnień, której doświadczamy np. lecąc samolotem,
- zmiany zanikowe śluzówki nosa - przyczyną może być długotrwałe stosowanie kropli do nosa z ksylometazoliną/oksymetazoliną lub przewlekły stan zapalny mający inną przyczynę,
- zaburzenia krzepnięcia krwi - najczęściej wynikające z przyjmowania leków wpływających na proces krzepnięcia,
- skazy krwotoczne,
- niewydolność wątroby lub nerek.
Krwawienie z dziąseł - przyczyny
W przypadku krwawienia z dziąseł, najczęstszą przyczyną jest odkładanie się płytki nazębnej. Jeśli nie jest ona regularnie usuwana podczas codziennego mycia zębów i pielęgnacji jamy ustnej, stopniowo zaczyna przekształcać się w kamień nazębny i prowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Inne przyczyny krwawienia z dziąseł to:
- zbyt mocne szczotkowanie zębów lub korzystanie ze szczoteczki o dużej twardości włosia,
- niewłaściwa technika oczyszczania zębów przy pomocy nici dentystycznej,
- nieprawidłowo dopasowany aparat ortodontyczny lub proteza,
- zaburzenia krzepnięcia krwi lub stosowanie leków które wpływają na ten proces,
- cukrzyca,
- zmiany hormonalne, do których dochodzi u kobiet w ciąży,
- niedobór witaminy C.
Jak zatamować drobne krwawienie z nosa, dziąseł lub skóry?
W przypadku wystąpienia krwawienia z nosa i dziąseł lub skóry należy w pierwszej kolejności ocenić jego intensywność i przyczynę. Niewielkie krwawienia zazwyczaj można zatamować samodzielnie. Jeśli jednak jest to silny krwotok, którego nie udaje się zatrzymać, konieczne jest wezwanie pomocy medycznej.
Przy łagodnym krwawieniu w pierwszej kolejności można sięgnąć po maść hemostatyczną. Jest to maść, która hamuje krwawienie. W obrębie uszkodzonej skóry lub błony śluzowej tworzy ochronną warstwę, która jednocześnie wspiera proces regeneracji i gojenia. Przykładem maści hemostatycznej, zalecanej przy drobnych krwawieniach z nosa, dziąseł lub ze skóry jest Staxedir. Można z niej korzystać aby zatamować obecne już krwawienie lub profilaktycznie, w celu zapobiegania jego wystąpieniu. W maści tej obecny jest kompleks Emoxilane, na który składa się hialuronian sodu, cytrynian srebra, pantenol, witamina E oraz octan tokoferylu. Kompleks Emoxilane wykazuje właściwości:
- hemostatyczne - składniki aktywne zawarte w maści hamują proces rozpuszczania skrzepów krwi, przez co ograniczają krwawienie,
- przeciwzapalne, regenerujące i nawilżające - związki czynne tworzą w obrębie miejsca krwawienia ochronną powłokę, która jednocześnie zabezpiecza ranę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz tworzy korzystne warunki wspomagające proces gojenia,
- przeciwdrobnoustrojowe - za działanie przeciwbakteryjne odpowiada cytrynian srebra,
- antyoksydacyjne - właściwości antyoksydacyjne posiadają głównie witamina E i pantenol. Substancje o działaniu antyoksydacyjnym wykazują ochronny wpływ na komórki. Zapobiegają ich uszkodzeniom.
Jak stosować maść hemostatyczną i kiedy warto o niej pamiętać?
Maść hemostatyczna Staxedir to wyrób medyczny, który jak już zostało wyżej wspomniane, może być stosowany w 2 sytuacjach:
- w celu powstrzymania krwawienia ze skóry lub z błony śluzowej,
- w celu zapobiegania krwawieniu - u osób ze skłonnością do niewielkich krwawień z nosa lub dziąseł, maść hemostatyczną można stosować profilaktycznie. Zawarte w niej składniki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie śluzówki i zapobiegają krwawieniu.
Drobne krwawienia z błon śluzowych częściej występują u osób starszych, w okresie grzewczym (związane jest to z długotrwałym wdychaniem gorącego, suchego powietrza), po zabiegach laryngologicznych/stomatologicznych, z chorobami przyzębia, a także u pacjentów obciążonych chorobami przewlekłymi (np. nadciśnieniem, cukrzycą) lub przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Jeśli niewielkie krwawienia co jakiś czas powracają, warto rozważyć profilaktyczne stosowanie preparatu, który zadziała jak bariera ochronna.
Maść hemostatyczna jest bezpieczna w stosowaniu, dzięki czemu mogą z niej korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci (u dzieci maść powinna być stosowana pod nadzorem dorosłego). Zaletą preparatu jest łatwa i szybka aplikacja. Mając na uwadze względy higieniczne, aplikator powinien być stosowany tylko przez jedną osobę.
Krwawienie z nosa i dziąseł - dodatkowe zalecenia
Dodatkowo, przy krwawieniu z nosa zaleca się lekkie wysunięcie głowy do przodu (tak jakbyśmy chcieli coś powąchać) i uciśnięcie skrzydełek nosa dwoma palcami przez kilka minut. Pomocne może być też położenie na nasadę nosa zimnego okładu. Obecnie nie zaleca się pochylania głowy do tyłu, ponieważ skutkuje to połykaniem krwi i grozi zachłyśnięciem. Jeśli doświadczamy krwawienia z nosa, warto zastanowić się nad jego przyczyną. W pewnych przypadkach, krwawieniom można zapobiegać, np. poprzez używanie nawilżacza powietrza w okresie grzewczym, regularne nawilżanie śluzówki nosa lub efektywniejsze kontrolowanie choroby podstawowej.
Przy krwawieniu z dziąseł podstawą jest wprowadzenie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej. Wybór odpowiedniej szczoteczki, regularne mycie i nitkowanie zębów oraz uzupełnienie pielęgnacji o płukanie jamy ustnej preparatem antyseptycznym to kluczowe aspekty w kontekście utrzymania zdrowych zębów oraz dziąseł. Systematyczne wizyty u stomatologa również pomogą w zachowaniu zdrowia jamy ustnej i szybkim wykryciu ewentualnych problemów. Zalecane jest także rzucenie palenia oraz zdrowe odżywianie się.
Przy niewielkim krwawieniu z nosa, dziąseł lub ze skóry można zastosować maść hemostatyczną, która w sposób łatwy, szybki i bezpieczny ograniczy krwawienie i wspomoże proces regeneracji. Produkt ten może być szczególnie pomocny również u osób, które zmagają się z nawracającymi krwawieniami. Regularna aplikacja wyrobu medycznego Staxedir zapobiega epizodom krwawienia.
*Artykuł sponsorowany
Bibliografia:
- Belvedere R., Novizio N., Eletto, D., Porta, A., Bagnulo A. Cerciello A., Di Maio U., Petrella A. The Procoagulant Activity of Emoxilane®: A New Appealing Therapeutic Use in Epistaxis of the Combination of Sodium Hyaluronate, Silver Salt, α-tocopherol and D-panthenol. Life 2021, 11, 992. https://doi.org/10.3390/life11090992
- Tabassom A., Dahlstrom J.J. Epistaxis. [Updated 2022 Sep 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/
- Kwast P., Zawadzka-Głos L. Krwawienia z nosa u dzieci - przyczyny i postępowanie. N Ped 2015, 19 (3), 83-86
- Kulczyński B. Krwawienia z nosa. Przew Lek 2002, 5, 10, 117-119