Jak wybrać skuteczne tabletki na włosy?

Preparatów, które mają pomóc zachować piękny wygląd i zdrowie włosów jest naprawdę sporo. Jak wybrać dobre tabletki na włosy? Jakich składników w nich szukać i które z nich rzeczywiście mogą wzmocnić włosy oraz ograniczyć ich wypadanie?

Polecane produkty

Jak wybrać skuteczne tabletki na włosy?

Spis treści:

Nadmierne wypadanie włosów - jakie może mieć przyczyny?

Gęste, zdrowe włosy wpływają na samopoczucie i pewność siebie. Kiedy pojawia się problem ich nadmiernego wypadania, wiele osób poszukuje dobrego preparatu, który poprawi kondycję włosów i zahamuje ich utratę. Zanim sięgniemy po dobry preparat na włosy, warto zastanowić się jaka może być tego przyczyna. Wzmożone wypadanie włosów często dotyczy kobiet po porodzie oraz kobiet przechodzących okres menopauzy. Jest to zupełnie normalne i wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą w tych okresach w organizmie kobiety. Wypadające włosy to problem, który pojawia się również u osób z chorobami skóry głowy, takimi jak łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. W takiej sytuacji, prawidłowe leczenie choroby podstawowej może spowodować poprawę kondycji włosów.

Na wygląd i stan włosów w istotny sposób wpływają hormony tarczycy. Przy nadczynności tarczycy włosy stają się cienkie, osłabione i skłonne do wypadanie. W przypadku niedoczynności tarczycy można natomiast zaobserwować suchość włosów i ich nasiloną łamliwość. Zazwyczaj, jednocześnie występują też inne objawy, które powinny skłaniać do udania się do lekarza i znalezienia przyczyny łysienia. Kondycja włosów w dużym stopniu uzależniona jest też od prowadzonego trybu życia i sposobu odżywiania się. Jeśli spożywane posiłki są mało zróżnicowane i ubogie w potrzebne składniki odżywcze, trudno oczekiwać, że włosy będą zdrowe, silne i lśniące. Niedobór witamin i minerałów wpływa negatywnie na odżywienie włosów i ich wygląd.

Co powinny zawierać dobre suplementy na włosy?

Dostępnych jest mnóstwo preparatów na włosy. Zdecydowana większość z nich to suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnienie codziennych posiłków o substancje odżywcze, kluczowe dla zachowania zdrowych i pięknych włosów. Przeanalizujmy więc, które składniki preparatów na wzmocnienie włosów rzeczywiście wpływają na ich wygląd oraz ustalmy dawki w jakich powinny być przyjmowane, aby mogły wywierać pozytywny efekt na kondycję włosów.

Biotyna a wypadanie włosów

Biotyna (witamina H) znajduje się w wielu lekach oraz suplementach, które mają przyspieszać wzrost włosów i powodować ich wzmocnienie. Niedobór biotyny rzeczywiście może objawiać się nasilonym wypadaniem włosów oraz zwiększoną łamliwością paznokci. Stosowanie biotyny powinno przynieść dobre efekty, ale jedynie u osób u których rozwinął się niedobór tego związku. Ten natomiast zdarza się dość rzadko, ponieważ biotyna występuje powszechnie w wielu produktach spożywczych. Dzienne zapotrzebowanie na biotynę u osoby dorosłej wynosi zaledwie 30 µg. W lekach znajduje się ona w znacznie większych ilościach, najczęściej 5-10 mg. Nie wykazano jednak, aby w tak dużych dawkach działała szkodliwie na organizm.

Niemalże wszystkie analizowane w tym artykule preparaty zawierają biotynę. Jej ilość w zalecanej porcji dziennej wynosi od 50 µg do 2,5 mg. Najwięcej biotyny znajduje się w kapsułkach Singularis Superior Włosy, skóra, paznokcie (2 mg), Naturell Silica Biotyna Max (2,5 mg) i Maxi Krzem + Biotyna (2,5 mg).

Niektóre tabletki na włosy zawierają też inne witaminy grupy B (np. kwas pantotenowy, kwas foliowy, ryboflawinę). Niedobór kwasu pantotenowego może powodować wypadanie włosów, choć zdarza się on bardzo rzadko. Wystarczające dzienne spożycie tej witaminy wynosi 5 mg dla osób dorosłych. Stosowanie suplementów zawierających wielokrotnie więcej kwasu pantotenowego nie ma uzasadnienia.

Witaminy A i E w preparatach na porost włosów

Witamina A jest potrzebna m.in. do zachowania zdrowej skóry. Jej niedobory zdarzają się rzadko. Witamina A obecna jest pod postacią beta-karotenu w warzywach i owocach, a w mniejszej ilości również w produktach mlecznych. Znaleźć można ją też w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego pod postacią retinolu i jego pochodnych. Zalecane dzienne spożycie witaminy A wynosi 700 µg dla dorosłych kobiet i 900 µg dla dorosłych mężczyzn. Częściej jednak od niedoboru witaminy A zdarza się jej nadmiar. Negatywne skutki obserwuje się już podczas długotrwałego stosowania retinolu w dawce przekraczającej 2000 µg na dobę. Duże ilości beta-karotenu nie mają natomiast szkodliwego wpływu na zdrowie.

Nadmiar witaminy A może powodować wypadanie włosów. Z tego powodu należy unikać preparatów z dużą ilością tego związku. Warto też przyjrzeć się diecie. Jeśli może w niej brakować witaminy A, suplement diety który ją zawiera pomoże uzupełnić te braki. Nie wszystkie analizowane preparaty zawierają witaminę A. Jeśli jest ona obecna w danym preparacie, najczęściej jej ilość w porcji dziennej wynosi 800 µg. Jak widać, pokrywa to w pełni zalecane dzienne spożycie dla dorosłych kobiet. Warto natomiast ostrożnie podchodzić do stosowania suplementów z dużo wyższą zawartością witaminy A, aby nie nasilić problemu z wypadaniem włosów.

Witamina E sporadycznie występuje w preparatach na porost włosów. U osób zmagających się z łysieniem zaobserwowano niższy poziom witaminy E, jednak jej suplementacja nie wpłynęła pozytywnie na kondycję i wygląd włosów. Niedobór witaminy E również występuje rzadko. Nie jest więc ona kluczowym elementem suplementów na wzmocnienie cebulek włosów.

Wpływ żelaza na włosy i paznokcie

Żelazo wpływa na stan włosów, skóry i paznokci, a co więcej - jego niedobory w społeczeństwie występują powszechnie. Niedostateczna ilość żelaza w organizmie powoduje zwiększą łamliwość włosów oraz ich osłabienie. Zalecane dzienne spożycie u kobiet w wieku 19-50 lat wynosi 18 mg na dobę, a u mężczyzn - 10 mg. Żelazo może być cennym składnikiem suplementów dla osób zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów, które nie spożywają wystarczającej ilości tego pierwiastka z pożywieniem. Największą ilość żelaza (spośród analizowanych preparatów) mają kapsułki Hairvity. W zalecanej dziennej porcji znajduje się 15 mg żelaza. W kapsułkach Vitapil jest natomiast 10 mg żelaza. Inne preparaty albo zawierają go znacznie mniej, albo w ogóle nie mają tego składnika.

Skuteczność krzemu w poprawie kondycji włosów

Krzem to składnik mineralny, który jest elementem budulcowym włosów oraz paznokci. W związku z tym, można go spotkać w niektórych preparatach na szybki porost włosów. Jest to jeden z mikroelementów, który może rzeczywiście wpływać korzystnie na wygląd i kondycję włosów. W jednym z przeprowadzonych badań, uczestnicy otrzymywali dziennie 10 mg krzemu przez okres 9 miesięcy. Widoczne było wzmocnienie włosów oraz mniejsza skłonność do ich łamania i wypadania.

Suplementy diety Kerabione i Ha-Pantoten Optimum zawierają 10 mg krzemu (w zalecanej porcji dziennej). Większa ilość krzemu znajduje się w preparatach: Formeds Bicaps Skin&Hair (70 mg), Maxi Krzem + Biotyna (45,5 mg) oraz Olimp Innovum Silica Max (18,7 mg).

Wyciągi roślinne pomocne przy problemie wypadania włosów

Preparaty wspomagające porost włosów często zawierają składniki pochodzenia roślinnego, np. ekstrakt ze skrzypu polnego, ekstrakt z bambusa (dobre źródło krzemu), pokrzywy, wyciąg z zielonej herbaty czy chociażby wyciąg z kiełków pszenicy. Zwracajmy uwagę na ilość konkretnych składników mineralnych, które się w nich znajdują. Przykładowo, w preparacie Ha-Pantoten Optimum jest 250 mg skrzypu polnego, w których obecnych jest 10 mg krzemu. Jeśli natomiast w składzie widnieje tylko nazwa wyciągu lub ekstraktu, bez standaryzacji na zawartość konkretnego składnika, nie wiadomo ile danego mikroelementu może się w nim znajdować.

Aminokwasy - czy to niezbędny składnik suplementów na włosy?

Aminokwasy siarkowe, takie jak L-cysteina czy L-metionina wpływają na stan skóry, a także włosów i paznokci. Przy ich niedoborze rzeczywiście może dojść do nasilonego wypadania włosów oraz zaburzenia ich wzrostu. Nie udowodniono jednak, aby dodatkowe przyjmowanie aminokwasów w formie suplementów poprawiało stan włosów. Nie wiadomo również, w jakiej ilości przyjmować te składniki aby mogły być zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.

Większość analizowanych preparatów zawiera aminokwasy siarkowe, choć w bardzo różnych ilościach. W tabletkach Naturell Silica Biotyna Max obecnych jest zaledwie 11 mg L-metioniny. Taka ilość aminokwasów raczej nie ma większego znaczenia. W kapsułkach Singularis Superior Włosy, skóra, paznokcie znajduje się znacznie więcej aminokwasów: 120 mg L-cysteiny i 400 mg :-metioniny (w zalecanej porcji dziennej).

Pozostałe składniki wzmacniające włosy

Cennym elementem suplementów na włosy może być kolagen. Z wiekiem, ilość produkowanego w organizmie kolagenu zaczyna stopniowo spadać. Odbija się to negatywnie m.in. na skórze, włosach oraz paznokciach. Suplementacja kolagenu może poprawić nawilżenie włosów oraz zmniejszyć ich tendencję do łamania i wypadania. Więcej informacji na temat kolagenu można znaleźć w artykule: Jaki kolagen na stawy, skórę i włosy wybrać? W niewielu preparatach na włosy obecny jest kolagen. Znajduje się on w suplementach Hairvity i MyVita Silver Włosy, skóra, paznokcie. Ilość kolagenu jest w nich jednak dość niska.

MSM (metylosulfonylometan) to związek zawierający siarkę, która jest potrzebna do syntezy metioniny. O ile może być on skuteczny w łagodzeniu objawów związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów, o tyle nie ma dowodów na jego skuteczność przy osłabieniu lub wypadaniu włosów. MSM znajduje się w kilku suplementach na porost włosów. Jego ilość jest stosunkowo niewysoka. Prawdopodobnie nie wpłynie on korzystnie na stan włosów, ale równocześnie (w takiej dawce) nie powinien zaszkodzić.

Jeśli włosy ulegają depigmentacji i tracą swój naturalny kolor, warto zwrócić uwagę na spożycie wspomnianego już kwasu pantotenowego i miedzi. Ich niedobór może bowiem prowadzić właśnie do spadku pigmentacji włosów. Zalecane dzienne spożycie miedzi dla osób dorosłych wynosi 0,9 mg na dobę. Zbliżona do tej wartości ilość miedzi znajduje się w suplementach: Kerabione, Vitabella, Revalid Hair Complex i Olimp Innovum Silica Max. Dostępne są również preparaty ze znacznie większą ilością miedzi. Nie ma to jednak uzasadnienia, a nadmiar składników mineralnych może być nie mniej groźny niż ich niedobór.

Wybór dobrych tabletek na włosy nie zawsze jest łatwy. Warto zwracać uwagę na skład preparatu i zawartość poszczególnych jego elementów. Sięgajmy po preparaty, zawierające witaminy i składniki mineralne w ilościach zbliżonych do dziennego zapotrzebowania na te związki. Dużo mniejsze dawki nie przyniosą żadnego efektu, a dużo wyższe - mogą zwiększać ryzyko pojawienia się objawów nadmiaru danego składnika odżywczego. Pamiętajmy również o tym, że preparaty na włosy zaleca się suplementować przynajmniej przez okres 2-3 miesięcy.

 

Bibliografia:

  1. Almohanna H.M., Ahmed A.A., Tsatalis J.P., Tosti A., The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, Dermatol Ther (Heidelb), 2019, 9 (1), 51-70, doi: 10.1007/s13555-018-0278-6
  2. Guo E.L., Katta R., Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, Dermatol Pract Concept., 2017, 7 (1), 1-10, doi: 10.5826/dpc.0701a01
  3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa