Jak oczyszczać nosek u niemowląt i dlaczego to ważne?

Dzieci do 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Swobodny oddech jest im potrzebny do prawidłowego pobierania pokarmu, a także do spokojnego snu. Jakie korzyści niesie codzienne czyszczenie nosa niemowlaka? W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się izotoniczny roztwór wody morskiej, a kiedy sięgnąć po roztwór hipertoniczny? Podpowiadamy też, na co warto zwracać uwagę przy wyborze spray'u do oczyszczania nosa u dziecka.

Polecane produkty

Jak oczyszczać nosek u niemowląt i dlaczego to ważne?

Spis treści:

Oczyszczanie nosa u niemowląt - dlaczego jest tak istotne?

Oczyszczanie noska niemowląt ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania dziecka. Budowa anatomiczna układu oddechowego takiego malucha różni się od układu oddechowego osób dorosłych. Nos jest krótszy, a przewody nosowe dość wąskie. Jednocześnie, warto wiedzieć, że noworodki i niemowlaki w pierwszych tygodniach życia oddychają jedynie przez nos. Zachowanie jego drożności jest więc niezbędne, aby dziecko mogło oddychać i normalnie funkcjonować.

Higiena noska niemowlaka jest istotna jeszcze z jednego powodu. Układ oddechowy oraz układ odpornościowy takiego malucha nie są jeszcze w pełni rozwinięte. W związku z tym, organizm dziecka nie jest jeszcze w stanie w pełni efektywnie bronić się przed różnorodnymi chorobotwórczymi mikroorganizmami. Jest więc bardziej podatny na rozwój infekcji. Niemowlak nie umie jeszcze wydmuchać noska. Trzeba mu w tym odpowiednio pomóc. Czyszczenie nosa u niemowlaka pomaga utrzymać jego drożność oraz wilgotność błony śluzowej nosa. Jeśli śluzówka ma zapewniony optymalny poziom nawilżenia funkcjonuje prawidłowo i dzięki temu lepiej radzi sobie z wirusami, bakteriami oraz innymi szkodliwymi cząstkami. 

Prawidłowa pielęgnacja noska u niemowląt

Czyszczenie nosa dziecka jest ważne zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu przeziębienia, zapalenia zatok czy też innych infekcji toczących się w obrębie górnych dróg oddechowych. Przy codziennej higienie nosa u niemowląt pomocna jest izotoniczna, naturalna woda morska. Regularne czyszczenie nosa noworodka i niemowlaka niesie ze sobą wiele korzyści:

 • pomaga pozbyć się nie tylko patogenów obecnych w nosie, ale również innego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak cząsteczki kurzu, pyłu czy alergeny,
 • przywraca odpowiednią wilgotność śluzówki, która stanowi pierwszą barierę chroniącą przed wnikaniem do organizmu niepożądanych zarazków, a tym samym pełni rolę profilaktyczną zapobiegając rozwojowi infekcji,
 • wspomaga prawidłowe oddychanie przez nos,
 • ułatwia usunięcie zalegającej w nosie wydzieliny.

Izotoniczna, naturalna woda morska idealnie sprawdza się przy codziennej higienie nosa u niemowląt. Regularne czyszczenie noska dziecka pomaga utrzymać jego odpowiednie nawilżenie i drożność. 

Wybór wody morskiej – czym się kierować?

Wybór odpowiedniego preparatu do codziennej higieny nosa niemowlaka jest na tyle duży, że może stanowić dla opiekunów nie lada wyzwanie. Podczas zakupu dobrego preparatu do czyszczenia noska warto zwrócić uwagę na:

 • skład wody morskiej - najlepiej gdyby zawierała ona jedynie wodę morską, naturalnie bogatą w pierwiastki i sole mineralne, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie śluzówki,
 • brak konserwantów,
 • wytwarzanie delikatnej mgiełki - wielu rodziców zwraca uwagę na zbyt duże ciśnienie, które zastosowano do wytworzenia niektórych spray'ów do nosa. Sprawia ono, że sama aplikacja wody morskiej jest często niekomfortowa dla dziecka, przez co nie jest ono chętne do czyszczenia noska. Wykorzystanie niższego ciśnienia wpływa na rozpylenie delikatniejszej mgiełki, która nie podrażnia śluzówki i nie jest nieprzyjemna dla malucha,
 • bezpieczną końcówkę - niektóre preparaty wyposażone zostały w specjalną końcówkę, która chroni przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora. Jest to istotne w przypadku noworodków i niemowląt, których nos jest dość krótki, a błona śluzowa bardzo delikatna,
 • możliwość stosowania w dowolnej pozycji - jest to ważny aspekt u małych dzieci. Niezależnie od tego czy maluch jest w pozycji pionowej czy leży, można mu aplikować do noska wodę morską odpowiednio obracając pojemnik,
 • okres trwałości po otwarciu - preparaty zawierające wodę morską do nosa znacząco różnią się w zakresie ważności produktu po otwarciu. Niektóre powinny być stosowane jedynie 30 dni po pierwszej aplikacji. Dostępne są jednak również spray'e o znacznie dłuższym terminie trwałości. 

Przy codziennym czyszczeniu noska u niemowląt często poleca się wodę morską np. Sterimar Baby Higiena nosa. Jest to 100% naturalna woda morska, bez konserwantów. Jest ona bogata w magnez, mangan, cynk i inne pierwiastki wspierające utrzymanie błony śluzowej nosa w dobrej kondycji. W spray'u tym zastosowano niższe ciśnienie, co pozwala na rozpylenie niedrażniącej, delikatnej mgiełki. Bezpieczna aplikacja jest możliwa również dzięki specjalnej, dostosowanej do małego noska końcówki aplikatora. Sterimar Baby Higiena nosa może być aplikowany w każdej pozycji, wygodnej dla opiekuna i dziecka. Zaletą tego produktu jest długa trwałość po pierwszym użyciu: okres trwałości spray'ów Sterimar wynosi 3 lata od ich produkcji. Po rozpoczęciu stosowania wody morskiej, można z niej korzystać aż do daty ważności umieszczonej na opakowaniu.

Sterimar Baby Higiena nosa jest też ekonomiczny. Mniejsze opakowanie (50 ml) wystarczy na ok. 150 aplikacji, a większe (100 ml) na ok. 300 aplikacji. Ile razy dziennie oczyszczać nos niemowlaka? Zaleca się wykonywać 2-6 aplikacji dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb. Warto również pamiętać, aby przed pierwszą aplikacją rozpylić wodę morską w powietrzu. Po pojawieniu się mgiełki, kolejne użycie może odbyć się już bezpośrednio w nosku dziecka. Sterimar Baby Higiena nosa może być stosowany już od urodzenia do ukończenia przez dziecko 3. roku życia.

Katar u niemowlaka - woda morska izotoniczna czy hipertoniczna?

Czyszczenie nosa noworodka i niemowlaka izotonicznym, fizjologicznym roztworem wody morskiej świetnie sprawdza się przy codziennej higienie. Wpływa na nawilżanie błony śluzowej nosa, umożliwia regularne usuwanie z jej powierzchni nagromadzonych alergenów, zarazków i innych zanieczyszczeń oraz wspomaga oddychanie malucha przez nos. Jednak gdy pojawia się katar u niemowlaka, nos traci drożność, a dziecku trudno jest prawidłowo oddychać, lepszym wyborem będzie hipertoniczny roztwór mody morskiej. Zastosowanie roztworu o wyższym stężeniu pomaga zmniejszyć obrzęk śluzówki oraz rozrzedzić gęstą wydzielinę. Tego typu preparatów nie podaje się noworodkom, gdyż minimalny wiek dziecka to minimum 3 miesiące.

Jeśli więc w nosku dziecku zalega gęsta wydzielina, warto sięgnąć po hipertoniczny roztwór soli morskiej. Pomoże on zwiększyć nawodnienie zgromadzonego śluzu i go usunąć. Szybko i skutecznie poprawia drożność małego noska. Hipertoniczny roztwór wody morskiej wpływa też na efektywność stosowanych leków. Podobnie, jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego oczyszczania noska aspiratorem. W pierwszej kolejności aplikujmy hipertoniczny roztwór wody morskiej, który rozrzedzi gęstą wydzielinę, a dopiero po tym skorzystajmy z aspiratora ustnego czy też aspiratora elektrycznego. Pamiętajmy również o tym, aby po odciągnięciu wydzieliny, psiknąć izotoniczną wodę morską do nosa. Zapobiegnie to nadmiernemu wysuszeniu śluzówki, do którego może dojść w wyniku zastosowania aspiratora. 

Podsumowując, przy utraconej drożności nosa u dziecka warto sięgnąć po hipertoniczny roztwór wody morskiej, ponieważ:

 • pomaga upłynnić gęstą wydzielinę i ją usunąć,
 • przywraca drożność nosa i swobodny oddech - przy łagodnej utracie drożności hipertoniczny roztwór wody morskiej może być wystarczający dla przywrócenia swobodnego oddechu. Jeśli jednak katar jest bardzo nasilony, a nagromadzonej wydzieliny dużo, konieczne może być dodatkowe oczyszczanie noska niemowląt przy pomocy aspiratora,
 • ułatwia swobodne pobieranie pokarmu (podczas karmienia, dziecko jedząc oddycha przez nos) oraz spokojny sen,
 • wspomaga walkę z przeziębieniem i poprawia komfort małego pacjenta w trakcie choroby,
 • zwiększa skuteczność stosowanych leków donosowych - oczyszczenie nosa ułatwia dostęp substancji aktywnych obecnych w lekach do błony śluzowej nosa.

Przykładem wysokiej jakości hipertonicznego roztworu mody morskiej jest Sterimar Baby Hipertoniczny. Obecna jest w nim 100% naturalna woda morska, przefiltrowana, bez konserwantów. W preparacie tym znajdują się cenne pierwiastki, takie jak chociażby miedź posiadająca właściwości przeciwbakteryjne. Użycie niskiego ciśnienia pozwala na rozpylenie delikatnej dla dziecka mgiełki, a specjalna końcówka zapewnia wysokie bezpieczeństwo aplikacji. Podobnie jak wcześniej wspomniany Sterimar Baby do higieny nosa, również Sterimar Baby Hipertoniczny może być użyty w dowolnej, wygodnej pozycji. Preparat przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia.

 

Czyszczenie nosa dziecka jest kluczowe dla zachowania jego drożności. Codzienna higiena noska wspiera prawidłowe funkcjonowanie malucha i zapobiega rozwojowi infekcji. Jeśli jednak dojdzie do zapalenia błony śluzowej nosa i zatok warto jak najszybciej zastosować hipertoniczny roztwór wody morskiej, który upłynni zalegającą wydzielinę i przywróci dziecku swobodny oddech. Stan zapalny śluzówki nosa i zatok wywoływany jest w przeważającej większości przypadków przez wirusy. Objawowe leczenie pojawiających się dolegliwości jest więc podstawą terapii. Katar u dzieci utrzymuje się zazwyczaj 7-14 dni. W tym okresie trzeba regularnie, kilka razy dziennie oczyszczać nos i usuwać nagromadzony w nim śluz. Po ustąpieniu infekcji, warto wrócić do regularnej higieny noska wykorzystując do tego celu izotoniczny roztwór wody morskiej o dobrym składzie. Pomoże on utrzymać odpowiednią wilgotność śluzówki oraz wzmocni ochronę przed chorobotwórczymi wirusami 
i bakteriami.

 

To jest wyrób medyczny, używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł powstał przy współpracy podmiotem prowadzącym reklamę: Biocodex Sp. z o.o. Wyprodukowane przez: SOFIBEL – Labolatories Fumoze.  

 

Bibliografia:

 1. J. Gadzinowski, M. Szymankiewicz, E. Gulczyńska, OWN 2014 – Podstawy Neonatologii, Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, str. 16
 2. Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci – postępowanie zgodne z aktualnymi wytycznymi EPOS oraz Rekomendacjami postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków 2016. Andrzej Załęski, Ernest Kuchar. Standardy Medyczne/Pediatria. 2017. T. 14.
 3. Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci, dr hab. med. Bożena Skotnicka, 2016. Medycyna Praktyczna.
 4. Doherty T.M., Hu A., Salik I. Physiology, Neonatal. [Updated 2023 Apr 24]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539840/
 5. Jędrzej M., Pokorna-Kalwak D., Mastalerz-Migas A. Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ 2020, 1, 14-19

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa