Jak nawilżyć skórę od środka?

Suchość skóry to powszechny problem, dotyczący coraz większej ilości osób. Jak nawilżyć skórę od środka? Aby skutecznie ją nawilżyć warto działać dwutorowo - pielęgnację zewnętrzną połączyć z odpowiednią suplementacją. Jakie substancje przyjmowane doustnie pomogą odzyskać zdrowy, promienny wygląd skóry? Po jakie preparaty warto sięgnąć chcąc poprawić kondycję cery?

Polecane produkty

Jak nawilżyć skórę od środka?

Spis treści:

Sucha skóra - jakie są jej przyczyny?

Suchość skóry określana jest również jako kseroza. Dotyczy ona wielu osób, niezależnie od wieku. Skóra staje się szorstka i łuszcząca. Może pojawić się swędzenie i zaczerwienienie skóry. Często występuje też uczucie nadmiernego napięcia skóry. Jest ono typowym objawem, ujawniającym się szczególnie po kąpieli. Przyczyn suchej skóry jest wiele:

 • wiek - skóra u osób w wieku podeszłym jest cieńsza, gorzej ukrwiona, mniej elastyczna i bardziej podatna na urazy,

 • błędy w pielęgnacji skóry - zbyt częste korzystanie z gorących kąpieli, stosowanie tradycyjnego mydła do mycia,

 • niewystarczające przyjmowanie płynów lub zwiększona utrata wody z organizmu,

 • warunki atmosferyczne - długie przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, wielogodzinne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych,

 • częsty kontakt z detergentami,

 • schorzenia dermatologiczne - łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, skórne infekcje bakteryjne lub grzybicze,

 • choroby przewlekłe - cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie wątroby typu B lub C,

 • leki, których przyjmowanie może powodować suchość skóry jako działanie niepożądane: retinoidy, miejscowe glikokortykosteroidy, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne,

 • zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży lub menopauzy,

 • nadużywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków.

Jak nawilżyć się od środka?

Wiele osób zastanawia się, jak nawilżyć skórę od środka. Nawilżanie skóry to złożony proces, który regulowany jest przez wiele mechanizmów. Duże znaczenie ma bariera wodno-lipidowa naskórka, która ogranicza utratę wody z głębszych warstw skóry i wpływa korzystnie na jej wchłanianie. Na stan naszej cery w istotnym stopniu wpływa więc pielęgnacja. Dobrze dobrane do potrzeb skóry kosmetyki, pomagają zachować jej zdrowy wygląd i opóźniają proces starzenia się skóry. Nawilżenie skóry jest zależne również od czynników zewnętrznych. Bez odpowiedniej podaży płynów, witamin, minerałów i innych składników, elastyczność skóry, jej jędrność i miękkość byłaby niemożliwa do utrzymania, nawet przy korzystaniu z wyspecjalizowanych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Wydaje się więc, że aby optymalnie nawilżyć skórę, warto zadbać o nią zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Kompleksowe podejście do stanu naszej skóry pozwoli uzyskać najlepsze efekty.

Doustne przyjmowanie substancji nawilżających skórę od wewnątrz może być szczególnie pomocne dla osób, u których sama pielęgnacja zewnętrzna nie przynosi wystarczającego rezultatu. Po suplementy na skórę mogą sięgnąć też osoby, których sposób odżywiania się nie dostarcza wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych. Wreszcie, nawilżanie od środka jest zasadne zawsze wtedy, gdy chcemy zadbać o skórę w sposób holistyczny.

Kolagen i jego wpływ na nawilżenie skóry

Kolagen niezaprzeczalnie ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Nadaje jej elastyczność, jędrność i odpowiednią wytrzymałość. Bierze też udział w procesie gojenia się ran. Już od 25. roku życia, naturalna synteza kolagenu w organizmie zaczyna spowalniać. Z roku na rok jego zawartość w skórze jest coraz mniejsza. Jest to widoczne w postaci spadku jędrności i giętkości skóry, coraz większej wiotkości i suchości naskórka. W przypadku kolagenu, lepsze efekty można uzyskać suplementując go w postaci preparatów doustnych niż nakładając w postaci kosmetyku. Kolagen jest bowiem dużą cząsteczką, która nie jest w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry.

Kolagen przy regularnej suplementacji może skutecznie nawilżyć skórę. W przeprowadzonych do tej pory badaniach, zauważano lepsze nawodnienie skóry, a także poprawę jej gęstości i elastyczności. Dobrej jakości preparaty z kolagenem mogą stanowić więc klucz do przywrócenia skórze zdrowego i promiennego wyglądu. Obecnie nie ma określonych dawek kolagenu, które są potrzebne do uzyskania poprawy stanu skóry. Należy więc przyjmować suplementy z kolagenem zgodnie z zaleceniami producenta. Składnik ten znajduje się np. w kapsulkach MyVita Silver Kolagen Beauty, ampułkach do picia Doppelherz System Kolagen Beauty i kapsułkach Singularis Kolagen Beauty Collactive Witamina C.

Przyjmowanie witaminy A, E i C w celu nawilżenia skóry

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak prawidłowe dostarczanie organizmowi witamin wpływa na nawilżanie skóry. Jak nawilżyć skórę od środka? Witamina C wpływa na stan skóry, jej regenerację i proces gojenia się zmian skórnych. Preparaty z witaminą C wspomagają produkcję kolagenu. Witamina C deaktywuje wolne rodniki, które w dużej ilości wywierają negatywny wpływ na skórę. Związek ten jest często wykorzystywany w medycynie estetycznej. Jest składnikiem wielu kosmetyków. W artykule: Jakie serum z witaminą C wybrać? pisaliśmy o postaciach witaminy C zawartych w produktach do pielęgnacji skóry.

Witaminę C warto dostarczać skórze zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Zapotrzebowanie na tą substancję rośnie u osób, które intensywnie trenują, prowadzą niezdrowy, stresujący tryb życia lub często wystawiają skórę na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Jeśli sposób odżywiania się może nie zaspokajać potrzeb organizmu, można sięgnąć po preparat z witaminą C.

Utrzymanie elastyczności skóry byłoby niemożliwe bez witamin A i E. Niedobór witaminy A może skutkować pojawieniem się suchości i szorstkości skóry. Komórki naskórka zaczynają rogowacieć i złuszczać się. Witaminę A najlepiej jest dostarczać z pożywieniem. Znajduje się ona m.in. w brokułach, szpinaku, dyni, marchwi, żółtkach i rybach. Silne działanie antyoksydacyjne wykazuje też witamina E. Zwiększa elastyczność skóry, chroni przed jej przesuszeniem i opóźnia procesy starzenia. Witamina E dostępna jest w postaci kropli i kapsułek, czasem razem z witaminą A.

Kwas hialuronowy w suplementach na skórę

Kwas hialuronowy przyjmowany doustnie zapobiega odparowywaniu wody i zatrzymuje ją w skórze. Stosowany regularnie przez 3 miesiące zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia elastyczność skóry. Korzystne efekty może przynieść spożywanie dziennie 120 mg kwasu hialuronowego. Związek ten jest częstym składnikiem preparatów na stawy, ponieważ wspomaga ich funkcjonowanie. Znaleźć go można w kapsułkach Collaflex, które zawierają również kolagen i witaminę C. Inne suplementy z kwasem hialuronowym to np. Bicaps Hyaluronic Acid i Olimp Flexagen Forte.

Czy astaksantyna pomoże nawilżyć skórę od wewnątrz?

Jeśli nie jesteś pewien, jak nawilżyć skórę od środka, to astaksantyna możę okazać się dobrym rozwiązaniem. Jest to jeden z najsilniejszych znanych obecnie antyoksydantów. Pochodzi z mikroalg Haematococcus pluvialis. Może być też wytwarzana na drodze syntezy chemicznej. Nie wszystkie właściwości astaksantyny zostały do tej pory odkryte. Jej działanie antyoksydacyjne, ochronne i przeciwzapalne jest jednak obiecujące w kontekście pielęgnacji i nawilżania skóry od środka. Astaksantyna to pochodna karotenoidów. Jej aktywność jest znacznie większa niż innych związków z tej grupy: luteiny czy chociażby beta-karotenu. Jednocześnie, w przeciwieństwie do innych karotenoidów, astaksantyna nie ulega przemianom do witaminy A, co jest jednym z czynników, wpływających na jej wysokie bezpieczeństwo stosowania. Właściwości przeciwzapalne dają możliwość wykorzystania tego związku w leczeniu chorób zapalnych skóry. Astaksantyna poprawia nawilżenie skóry, jej jędrność, zmniejsza widoczność zmarszczek i opóźnia procesy starzenia się skóry.

Astaksantynę zaleca się przyjmować w połączeniu z posiłkiem bogatym w tłuszcz. Może to zwiększyć jej wchłanianie po podaniu doustnym. Potrzeba jeszcze wielu kolejnych badań z udziałem tej substancji aby odkryć jej inne właściwości i określić u których osób, suplementacja astaksantyny może być najbardziej pomocna. Związek ten znajduje się w takich suplementach jak Aliness Naturalna astaksantyna i Vitamedicus Astaksantyna+Witamina E. W pierwszym preparacie, w porcji dziennej znajduje się 8 mg astaksantyny, w drugim - 4 mg.

Jakie oleje roślinne są pomocne przy suchości skóry?

Nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu bariery hydro-lipidowej. To między innymi one spajają komórki naskórka, dzięki czemu zapewniają szczelność warstwie ochronnej skóry. Ograniczają utratę wody, zatrzymując ją w naskórku. Ważne jest więc regularne dostarczanie do organizmu kwasów z grupy:

 • omega-6: kwas linolowy znajdujący się np. w oleju z pestek winogron, oleju sezamowym czy też oleju słonecznikowym, a także kwas gamma-linolenowy obecny głównie w oleju z nasion ogórecznika, oleju konopnym i oleju z wiesiołka,

 • omega-3 - obecnych w tłustych rybach typu dorsz, łosoś, śledź oraz oleju rzepakowym, lnianym, oleju z orzechów włoskich.

Warto wprowadzić oleje do codziennych posiłków. Przy niedoborach nienasyconych kwasów tłuszczowych pojawia się suchość i swędzenie skóry. Jeśli w organizmie brakuje kwasu linolowego jest on zastępowany przez inny kwas tłuszczowy, który zwiększa przepuszczalność bariery naskórkowej. Olej z wiesiołka można przyjmować w formie płynnej lub w postaci kapsułek. Znajduje się on w płynie EkaMedica oraz w kapsułkach Oeparol. W jednym z przeprowadzonych badań, u osób przyjmujących olej z wiesiołka w ilości 500 mg trzy razy dziennie przez 3 miesiące, obserwowano wzrost poziomu nawilżenia skóry, miękkości, poprawę jej gęstości i elastyczności. Olej konopny z witaminą E przyjmowany przez 2 miesiące w ilości 30 ml dziennie redukował świąd i suchość skóry. Olej konopny jest szczególnie pomocny dla osób, zmagających się z chorobami dermatologicznymi, w przebiegu których pojawia się suchość, swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Suchość skóry powodowana jest zarówno przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Szczególnie jeśli nie wiemy, jak nawilżyć skórę. Aby wspomagać jej funkcjonowanie i przywrócić właściwy poziom nawilżenia, można sięgnąć po odpowiednie leki lub suplementy diety. Korzystne efekty może przynieść regularne, przynajmniej kilkutygodniowe stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym, kolagenem, astaksantyną, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, a także witaminą A, E i C. Uzupełnienie nimi codziennej diety oraz zwrócenie większej uwagi na ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów, może skutecznie nawilżyć skórę, poprawić jej jędrność, elastyczność i gęstość.

 

 

Bibliografia:

 1. Proksch E., Segger D., Degwert J., Schunck M., Zague V., Oesser S., Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study, Skin Pharmacol Physiol., 2015, 27 (1), 47-55, doi: 10.1159/000351376

 2. Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna, 2019, 1, 8, 25-30

 3. Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 2018, 5, 7, 517-521

 4. Hsu TF., Su ZR., Hsieh YH., et al, Oral Hyaluronan Relieves Wrinkles and Improves Dry Skin: A 12-Week Double-Blinded, Placebo-Controlled Study, Nutrients, 2021, doi: 10.3390/nu13072220

 5. Davinelli S., Nielsen M.E., Scapagnini G., Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review, Nutrients, 2018, 10 (4), 522, doi: 10.3390/nu10040522

 6. Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Probl Hig Epidemiol, 2009, 89 (4), 471-475

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa