Jak nawilżyć skórę od środka?

Suchość skóry to powszechny problem, dotyczący coraz większej ilości osób. Aby skutecznie ją nawilżyć warto działać dwutorowo - pielęgnację zewnętrzną połączyć z odpowiednią suplementacją. Jakie substancje przyjmowane doustnie pomogą odzyskać zdrowy, promienny wygląd skóry? Po jakie preparaty warto sięgnąć chcąc poprawić kondycję cery?

Polecane produkty

Jak nawilżyć skórę od środka?

Spis treści:

Sucha skóra - jakie są jej przyczyny?

Suchość skóry określana jest również jako kseroza. Dotyczy ona wielu osób, niezależnie od wieku. Skóra staje się szorstka i łuszcząca. Może pojawić się swędzenie i zaczerwienienie skóry. Często występuje też uczucie nadmiernego napięcia skóry. Jest ono typowym objawem, ujawniającym się szczególnie po kąpieli. Przyczyn suchej skóry jest wiele:

 • wiek - skóra u osób w wieku podeszłym jest cieńsza, gorzej ukrwiona, mniej elastyczna i bardziej podatna na urazy,

 • błędy w pielęgnacji skóry - zbyt częste korzystanie z gorących kąpieli, stosowanie tradycyjnego mydła do mycia,

 • niewystarczające przyjmowanie płynów lub zwiększona utrata wody z organizmu,

 • warunki atmosferyczne - długie przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, wielogodzinne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych,

 • częsty kontakt z detergentami,

 • schorzenia dermatologiczne - łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, skórne infekcje bakteryjne lub grzybicze,

 • choroby przewlekłe - cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie wątroby typu B lub C,

 • leki, których przyjmowanie może powodować suchość skóry jako działanie niepożądane: retinoidy, miejscowe glikokortykosteroidy, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne,

 • zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży lub menopauzy,

 • nadużywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków.

Jak dbać o skórę, aby skutecznie ją nawilżyć?

Nawilżanie skóry to złożony proces, który regulowany jest przez wiele mechanizmów. Duże znaczenie ma bariera wodno-lipidowa naskórka, która ogranicza utratę wody z głębszych warstw skóry i wpływa korzystnie na jej wchłanianie. Na stan naszej cery w istotnym stopniu wpływa więc pielęgnacja. Dobrze dobrane do potrzeb skóry kosmetyki, pomagają zachować jej zdrowy wygląd i opóźniają proces starzenia się skóry. Nawilżenie skóry jest zależne również od czynników zewnętrznych. Bez odpowiedniej podaży płynów, witamin, minerałów i innych składników, elastyczność skóry, jej jędrność i miękkość byłaby niemożliwa do utrzymania, nawet przy korzystaniu z wyspecjalizowanych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Wydaje się więc, że aby optymalnie nawilżyć skórę, warto zadbać o nią zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Kompleksowe podejście do stanu naszej skóry pozwoli uzyskać najlepsze efekty.

Doustne przyjmowanie substancji nawilżających skórę od wewnątrz może być szczególnie pomocne dla osób, u których sama pielęgnacja zewnętrzna nie przynosi wystarczającego rezultatu. Po suplementy na skórę mogą sięgnąć też osoby, których sposób odżywiania się nie dostarcza wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych. Wreszcie, nawilżanie od środka jest zasadne zawsze wtedy, gdy chcemy zadbać o skórę w sposób holistyczny.

Kolagen i jego wpływ na nawilżenie skóry

Kolagen niezaprzeczalnie ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Nadaje jej elastyczność, jędrność i odpowiednią wytrzymałość. Bierze też udział w procesie gojenia się ran. Już od 25. roku życia, naturalna synteza kolagenu w organizmie zaczyna spowalniać. Z roku na rok jego zawartość w skórze jest coraz mniejsza. Jest to widoczne w postaci spadku jędrności i giętkości skóry, coraz większej wiotkości i suchości naskórka. W przypadku kolagenu, lepsze efekty można uzyskać suplementując go w postaci preparatów doustnych niż nakładając w postaci kosmetyku. Kolagen jest bowiem dużą cząsteczką, która nie jest w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry.

Kolagen przy regularnej suplementacji może skutecznie nawilżyć skórę. W przeprowadzonych do tej pory badaniach, zauważano lepsze nawodnienie skóry, a także poprawę jej gęstości i elastyczności. Dobrej jakości preparaty z kolagenem mogą stanowić więc klucz do przywrócenia skórze zdrowego i promiennego wyglądu. Obecnie nie ma określonych dawek kolagenu, które są potrzebne do uzyskania poprawy stanu skóry. Należy więc przyjmować suplementy z kolagenem zgodnie z zaleceniami producenta. Składnik ten znajduje się np. w kapsulkach MyVita Silver Kolagen Beauty, ampułkach do picia Doppelherz System Kolagen Beauty i kapsułkach Singularis Kolagen Beauty Collactive Witamina C.

Przyjmowanie witaminy A, E i C w celu nawilżenia skóry

Witamina C wpływa na stan skóry, jej regenerację i proces gojenia się zmian skórnych. Preparaty z witaminą C wspomagają produkcję kolagenu. Witamina C deaktywuje wolne rodniki, które w dużej ilości wywierają negatywny wpływ na skórę. Związek ten jest często wykorzystywany w medycynie estetycznej. Jest składnikiem wielu kosmetyków. W artykule: Jakie serum z witaminą C wybrać? pisaliśmy o postaciach witaminy C zawartych w produktach do pielęgnacji skóry.

Witaminę C warto dostarczać skórze zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Zapotrzebowanie na tą substancję rośnie u osób, które intensywnie trenują, prowadzą niezdrowy, stresujący tryb życia lub często wystawiają skórę na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Jeśli sposób odżywiania się może nie zaspokajać potrzeb organizmu, można sięgnąć po preparat z witaminą C.

Utrzymanie elastyczności skóry byłoby niemożliwe bez witamin A i E. Niedobór witaminy A może skutkować pojawieniem się suchości i szorstkości skóry. Komórki naskórka zaczynają rogowacieć i złuszczać się. Witaminę A najlepiej jest dostarczać z pożywieniem. Znajduje się ona m.in. w brokułach, szpinaku, dyni, marchwi, żółtkach i rybach. Silne działanie antyoksydacyjne wykazuje też witamina E. Zwiększa elastyczność skóry, chroni przed jej przesuszeniem i opóźnia procesy starzenia. Witamina E dostępna jest w postaci kropli i kapsułek, czasem razem z witaminą A.

Kwas hialuronowy w suplementach na skórę

Kwas hialuronowy przyjmowany doustnie zapobiega odparowywaniu wody i zatrzymuje ją w skórze. Stosowany regularnie przez 3 miesiące zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia elastyczność skóry. Korzystne efekty może przynieść spożywanie dziennie 120 mg kwasu hialuronowego. Związek ten jest częstym składnikiem preparatów na stawy, ponieważ wspomaga ich funkcjonowanie. Znaleźć go można w kapsułkach Novativ Na stawy, które zawierają również kolagen i witaminę C. Inne suplementy z kwasem hialuronowym to np. Bicaps Hyaluronic Acid i Ostrovit Marine Collagen.

Czy astaksantyna pomoże nawilżyć skórę od wewnątrz?

Astaksantyna to jeden z najsilniejszych znanych obecnie antyoksydantów. Pochodzi z mikroalg Haematococcus pluvialis. Może być też wytwarzana na drodze syntezy chemicznej. Nie wszystkie właściwości astaksantyny zostały do tej pory odkryte. Jej działanie antyoksydacyjne, ochronne i przeciwzapalne jest jednak obiecujące w kontekście pielęgnacji i nawilżania skóry od środka. Astaksantyna to pochodna karotenoidów. Jej aktywność jest znacznie większa niż innych związków z tej grupy: luteiny czy chociażby beta-karotenu. Jednocześnie, w przeciwieństwie do innych karotenoidów, astaksantyna nie ulega przemianom do witaminy A, co jest jednym z czynników, wpływających na jej wysokie bezpieczeństwo stosowania. Właściwości przeciwzapalne dają możliwość wykorzystania tego związku w leczeniu chorób zapalnych skóry. Astaksantyna poprawia nawilżenie skóry, jej jędrność, zmniejsza widoczność zmarszczek i opóźnia procesy starzenia się skóry.

Astaksantynę zaleca się przyjmować w połączeniu z posiłkiem bogatym w tłuszcz. Może to zwiększyć jej wchłanianie po podaniu doustnym. Potrzeba jeszcze wielu kolejnych badań z udziałem tej substancji aby odkryć jej inne właściwości i określić u których osób, suplementacja astaksantyny może być najbardziej pomocna. Związek ten znajduje się w takich suplementach jak Aliness Naturalna astaksantyna i Vitamedicus Astaksantyna+Witamina E. W pierwszym preparacie, w porcji dziennej znajduje się 8 mg astaksantyny, w drugim - 4 mg.

Jakie oleje roślinne są pomocne przy suchości skóry?

Nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu bariery hydro-lipidowej. To między innymi one spajają komórki naskórka, dzięki czemu zapewniają szczelność warstwie ochronnej skóry. Ograniczają utratę wody, zatrzymując ją w naskórku. Ważne jest więc regularne dostarczanie do organizmu kwasów z grupy:

 • omega-6: kwas linolowy znajdujący się np. w oleju z pestek winogron, oleju sezamowym czy też oleju słonecznikowym, a także kwas gamma-linolenowy obecny głównie w oleju z nasion ogórecznika, oleju konopnym i oleju z wiesiołka,

 • omega-3 - obecnych w tłustych rybach typu dorsz, łosoś, śledź oraz oleju rzepakowym, lnianym, oleju z orzechów włoskich.

Warto wprowadzić oleje do codziennych posiłków. Przy niedoborach nienasyconych kwasów tłuszczowych pojawia się suchość i swędzenie skóry. Jeśli w organizmie brakuje kwasu linolowego jest on zastępowany przez inny kwas tłuszczowy, który zwiększa przepuszczalność bariery naskórkowej. Olej z wiesiołka można przyjmować w formie płynnej lub w postaci kapsułek. Znajduje się on w kapsułkach GAL oraz w oleju z wiesiołka Oleofarm. W jednym z przeprowadzonych badań, u osób przyjmujących olej z wiesiołka w ilości 500 mg trzy razy dziennie przez 3 miesiące, obserwowano wzrost poziomu nawilżenia skóry, miękkości, poprawę jej gęstości i elastyczności. Olej konopny MyVita przyjmowany przez 2 miesiące w ilości 30 ml dziennie redukował świąd i suchość skóry. Olej konopny jest szczególnie pomocny dla osób, zmagających się z chorobami dermatologicznymi, w przebiegu których pojawia się suchość, swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

 

Suchość skóry powodowana jest zarówno przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Aby wspomagać jej funkcjonowanie i przywrócić właściwy poziom nawilżenia, można sięgnąć po odpowiednie leki lub suplementy diety. Korzystne efekty może przynieść regularne, przynajmniej kilkutygodniowe stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym, kolagenem, astaksantyną, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, a także witaminą A, E i C. Uzupełnienie nimi codziennej diety oraz zwrócenie większej uwagi na ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów, może skutecznie nawilżyć skórę, poprawić jej jędrność, elastyczność i gęstość.

 

 

Bibliografia:

 1. Proksch E., Segger D., Degwert J., Schunck M., Zague V., Oesser S., Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study, Skin Pharmacol Physiol., 2015, 27 (1), 47-55, doi: 10.1159/000351376

 2. Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna, 2019, 1, 8, 25-30

 3. Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 2018, 5, 7, 517-521

 4. Hsu TF., Su ZR., Hsieh YH., et al, Oral Hyaluronan Relieves Wrinkles and Improves Dry Skin: A 12-Week Double-Blinded, Placebo-Controlled Study, Nutrients, 2021, doi: 10.3390/nu13072220

 5. Davinelli S., Nielsen M.E., Scapagnini G., Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review, Nutrients, 2018, 10 (4), 522, doi: 10.3390/nu10040522

 6. Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Probl Hig Epidemiol, 2009, 89 (4), 471-475

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Przeglądaj produkty

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa