Domowe testy diagnostyczne – jak z nich korzystać i kiedy warto po nie sięgnąć?

Domowe testy diagnostyczne dają możliwość samodzielnej kontroli stanu zdrowia. Pomagają wcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości i stanowią cenną informację dla lekarza na etapie ustalania diagnozy. Kiedy warto sięgnąć po testy medyczne domowego użytku? Jakie testy są obecnie dostępne i jakie choroby można dzięki nim wykryć?

Domowe testy diagnostyczne – jak z nich korzystać i kiedy warto po nie sięgnąć?

Spis treści:

Testy diagnostyczne - szybki sposób na sprawdzenie stanu zdrowia

Diagnostyka medyczna rozwija się w ciągu ostatnich lat niesamowicie dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu badania można było wykonać jedynie w laboratorium. Obecnie mamy więcej możliwości. Domowe testy diagnostyczne umożliwiają przeprowadzenie badania w warunkach domowych, w sposób szybki, wygodny i często znacznie tańszy. Technika ta określana jest jako point-of-care-testing (POCT). Testy diagnostyczne mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta, a także przez pracowników sektora ochrony zdrowia. Pomagają szybko uzyskać informacje na temat stanu zdrowia. Korzystanie z samodzielnej diagnostyki jest bardzo komfortowe dla pacjentów. Pozwala zaoszczędzić czas i wielokrotnie wyeliminować konieczność udania się do specjalisty.

Szybki test diagnostyczny jest pomocny w podejmowaniu dalszych decyzji terapeutycznych. Do wykonania testu pobiera się niewielką ilość określonego materiału biologicznego - krwi, śliny, wymazu z gardła, moczu, kału lub wydzieliny pochwowej. Zanim test trafi do sprzedaży musi uzyskać certyfikację, potwierdzającą jego jakość. Domowe diagnostyczne testy medyczne muszą posiadać określoną czułość i swoistość diagnostyczną, a także czułość analityczną. Innymi słowy mówiąc, muszą umożliwiać wykrycie osób, które są rzeczywiście chore i tych, które są zdrowe

Testy diagnostyczne - rodzaje

Obecnie mamy dostęp do ogromnej ilości testów diagnostycznych, które można przeprowadzać w warunkach domowych. Są to zarówno popularne testy ciążowe, testy owulacyjne, testy menopauzalne, testy na obecność krwi utajonej w kale, testy na obecność narkotyków, jak i te mniej znane. Dostępne są bowiem testy przeznaczone do wykrycia nietolerancji glutenu, niedoczynności tarczycy, anginy, test na płodność dla mężczyzn, domowy test do oznaczenie poziomu witaminy D czy chociażby test na kalprotektynę, która jest markerem stanu zapalnego jelit. Oferta testów diagnostycznych do przeprowadzenia w domu stale się powiększa. Jakiś czas temu trudno było nawet pomyśleć, aby badania diagnostyczne przeprowadzać w miejscu innym niż laboratorium. Obecnie mamy taką możliwość, a zakres wykonywanych testów jest coraz większy.

Mimo wielu zalet, jakie posiadają domowe testy diagnostyczne pamiętajmy o tym, że uzyskany wynik daje nam określoną informację na temat stanu zdrowia. Podczas ustalania diagnozy lekarz bierze pod uwagę również inne dane kliniczne i na podstawie wszystkich uzyskanych informacji (m.in. wyniku testu) podejmuje dalsze kroki terapeutyczne. Niektóre testy umożliwiają uzyskanie wyników orientacyjnych. Jeśli są one nieprawidłowe, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań już w laboratorium. Miejmy więc na uwadze, że choć domowe testy medyczne są niezwykle cennym wynalazkiem i mają wiele zalet, w pewnych przypadkach nie zastąpią wizyty u lekarza. Uzyskane wyniki testu mogą jednak stanowić dla niego cenną informację i ułatwić prowadzenie dalszej diagnostyki.

Kiedy warto wykonać domowy test diagnostyczny?

Po apteczne testy diagnostyczne warto sięgnąć, gdy chcemy uzyskać szybkie i wiarygodne badanie dotyczące stanu zdrowia. Na podstawie uzyskanego wyniku możemy w stosunkowo krótkim czasie potwierdzić lub wyeliminować swoje podejrzenia. Testy ciążowe są powszechnie przeprowadzane przez kobiety w wieku rozrodczym. Wysoka wiarygodność tego badania umożliwia szybkie uzyskanie informacji na temat tego, czy kobieta zaszła w ciążę. Najbardziej popularne są testy płytkowe, choć dostępne są też testy strumieniowe i testy paskowe wykrywające wczesną ciążę. Sprawdzają one określony poziom hormonu hCG, którego ilość znacząco wzrasta po zapłodnieniu.

Pary starające się o potomstwo mogą skorzystać z testów owulacyjnych. Pomagają one wykryć dni, w których szanse na zapłodnienie są najwyższe. Testy owulacyjne wskazują podwyższony poziom hormonu luteinizującego LH. Jego stężenie rośnie właśnie w okresie owulacji. Uzyskany wynik testu stanowi cenną wskazówkę dla osób chcących zajść w ciążę. Test do diagnozowania niedoczynności tarczycy przyda się osobom, które podejrzewają u siebie to schorzenie lub znajdują się w grupie ryzyka jego wystąpienia. Niedoczynność tarczycy wpływa na przyrost masy ciała, nasiloną senność, częste zmęczenie, zwiększoną łamliwość włosów i odczuwanie zimna. Test na niedoczynność tarczycy wykrywa określone stężenie hormonu TSH. Przy jego niedoborze pojawi się wynik negatywny, który sugeruje konieczność udania się do lekarza.

Test płodności dla mężczyzn warto przeprowadzić, aby upewnić się że jakość nasienia jest odpowiednia i umożliwia zapłodnienie. Zarówno testy owulacyjne, jak i testy płodności mogą stanowić cenne wsparcie dla osób starających się o dziecko. Dostarczają wielu ważnych informacji, które są kluczowe dla procesu zapłodnienia.

Z testów diagnostycznych warto korzystać aby uzyskać szybką odpowiedź na pytanie dotyczące stanu zdrowia. Dzięki nim można w warunkach domowych sprawdzić czy rzeczywiście mamy nietolerancję glutenu, boreliozę lub anginę. W ciągu zaledwie kilku minut możemy samodzielnie przeprowadzić badanie przesiewowe pod kątem anemii lub alergii. Test do wykrywania kalprotektyny zaleca się natomiast w przypadku pojawiających się niepokojących objawów, które mogą świadczyć o stanie zapalnym jelit. Badanie to umożliwia odróżnienie nieswoistych chorób zapalnych jelita od zespołu jelita drażliwego.

Dostępna jest również pieluszka Guarders MiniLab, dzięki której można szybko i wygodnie pobrać od dziecka mocz, a także od razu go przebadać. Sprawdza ona 8 kluczowych parametrów. Jej wiarygodność wynosi ponad 95%. Do pieluszki można ściągnąć dedykowaną jej aplikację.

Jak prawidłowo przeprowadzić test diagnostyczny w domu?

Istotną zaletą domowych testów diagnostycznych jest prostata ich wykonania. Zostały one opracowane w taki sposób, aby ich użytkowanie nie sprawiało pacjentom trudności. Zawsze przed przystąpieniem do testu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. W badaniach wykorzystuje się różny materiał biologiczny. Testy ciążowe najczęściej wymagają pobrania niewielkiej ilości moczu. Dostępny jest również ultraczuły test ciążowy z krwi, który wykrywa niższe stężenie hormonu hCG niż test płytkowy lub strumieniowy z moczu.

Do przeprowadzenia testu w kierunku anginy należy pobrać wymaz z tylnej części gardła przy pomocy wymazówki dołączonej do opakowania. Do tego badania, jak również do niektórych z pozostałych domowych testów diagnostycznych dołączone są odczynniki, które należy umieścić w odpowiednim czasie na określone miejsce na teście. Test antygenowy na COVID-19 wykrywa antygeny koronawirusa SARS-COV-2 w ślinie. Do jego użycia zaleca się pobrać próbkę śliny po przebudzeniu. Wspomniany już test na kalprotektynę, a także test na krew utajoną w kale wymaga pobrania próbki kału. W zależności od producenta danego testu, zalecenia co do jego prawidłowego przeprowadzenia mogą być nieco odmienne. Dlatego zawsze pierwszą czynnością przed wykonaniem badania powinno być przeczytanie dedykowanej mu instrukcji.

Testy domowe posiadają obszar kontrolny. Jego odpowiednie zabarwienie lub wypełnienie (w zależności od rodzaju testu pole kontrolne wygląda inaczej) świadczy o prawidłowym przeprowadzeniu badania. Warto również przestrzegać zalecanego czasu na wykonanie testu. W przypadku niektórych badań nie ma znaczenia o jakiej porze dnia je przeprowadzimy. Przy innych, może ona wpływać na uzyskany wynik. Przykładowo, test ciążowy zaleca się wykonać wykorzystując poranną próbkę moczu, w której stężenie hCG jest stosunkowo najwyższe. Kontrolujmy też czas, po którym należy odczytać wynik. Nie zaleca się interpretowania testu po jego upływie.

Testy diagnostyczne – co oznacza wynik pozytywny, a co wynik negatywny?

Większość diagnostycznych testów domowych stanowią testy jakościowe. Pozwalają one stwierdzić obecność danej substancji (lub jej określonego stężenia) czy też jej brak. Przykładowo, dodatni wynik testu ciążowego z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na ciążę. Niektóre testy są półilościowe. Dzięki nim możemy poznać pewien zakres w którym mieści się stężenie np. hormonu w pobranym przez pacjenta materiale. Przykładem takiego badania jest test do oznaczenia stężenia witaminy D we krwi. O tym jak samodzielnie sprawdzić poziom witaminy D w organizmie i kto powinien takie badanie wykonać pisaliśmy w artykule: Witamina D3 - dawkowanie u dzieci i dorosłych. Jak sprawdzić poziom witaminy D w domu?

Dodatni lub określany jako pozytywny wynik testu wskazuje na obecność określonych hormonów, bakterii, białek lub specyficznych przeciwciał. W przypadku niektórych badań, wynik dodatni świadczy o wysokim prawdopodobieństwie pojawienia się nieprawidłowości lub choroby. Wynik negatywny wskazuje na brak badanej substancji w pobranej próbce. Jest on wiarygodny, o ile oczywiście badanie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, zgodnie z instrukcją.

Wynik testu ułatwia podjęcie dalszych decyzji dotyczących zdrowia. W wielu przypadkach uzyskanie wyniku dodatniego powinno skłaniać pacjenta do wizyty u lekarza. Zaleca się ją m.in. po uzyskaniu takiego wyniku w teście na krew utajoną w kale, teście do wykrywania antygenu PSA (antygen krokowy, którego podwyższony poziom może wskazywać na schorzenia prostaty) czy chociażby testu na boreliozę. Wizyta u lekarza jest wskazana również wtedy, gdy pacjent odczuwa niepokojące objawy, a mimo to w teście uzyskał wynik negatywny.

 

Domowe testy medyczne są łatwe w obsłudze, szybkie i bardzo wygodne dla pacjenta. Ich koszt jest niejednokrotnie znacznie mniejszy w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w specjalistycznym laboratorium. Ułatwiają pacjentom samodzielną i bardziej świadomą kontrolę stanu zdrowia. Dzięki domowym testom diagnostycznym możemy szybciej wykryć pewne nieprawidłowości, co skraca czas potrzebny do uzyskania odpowiedniej diagnozy i wdrożenia potrzebnego leczenia. W wielu przypadkach pozwala to zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i jej powikłań.

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa