Czy probiotyki mogą pomóc w ograniczeniu kalorii?

Nadwaga i otyłość wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Oddziałują na różne sfery życia, niejednokrotnie prowadząc do ograniczeń w życiu zawodowym i prywatnym. Jakie zmiany w mikrobiocie jelitowej obserwuje się u osób otyłych? Czy probiotyki mogą stanowić cenne wsparcie w procesie utraty masy ciała?

Polecane produkty

Czy probiotyki mogą pomóc w ograniczeniu kalorii?

Spis treści:

Otyłość - powszechny problem o poważnych konsekwencjach

Otyłość to choroba przewlekła na którą cierpi znaczna część populacji. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), problem ten dotyczył w 2022 roku 1 na 8 osób. Spośród osób dorosłych aż 43% zmaga się z nadwagą, a 16% z otyłością. O nadwadze u dorosłych mówimy, gdy ich BMI (Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) wynosi 25 lub więcej, a o otyłości gdy jest on równy lub wyższy niż 30. Wskaźnik BMI można obliczyć samodzielnie dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. W Internecie bez trudu można też znaleźć kalkulator, który po podaniu wagi i wzrostu obliczy BMI.

Otyłość nie jest jedynie problemem z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wiąże się ona z wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy, chorób układu krążenia, schorzeń układu oddechowego, chorób przewodu pokarmowego, zaburzeń neurologicznych, a także chorób nowotworowych. Otyłość wpływa też negatywnie na poziom zadowolenia z życia. Niejednokrotnie zmniejsza pewność siebie i prowadzi do różnorodnych ograniczeń w różnych sferach życia. Osoby otyłe są powszechnie dyskryminowane w społeczeństwie.

Otyłość a mikrobiota jelit

Nadmierna masa ciała jest wynikiem zaburzenia równowagi między pobieraniem a wydatkowaniem energii. Spożywanych kalorii jest więc znacznie więcej niż tych zużywanych. Do rozwoju nadwagi i otyłości przyczynia się jednak znacznie więcej czynników niż sama dieta i aktywność fizyczna. Zaliczamy do nich chociażby predyspozycje genetyczne, obecność zaburzeń natury psychicznej (np. zaburzeń lękowych) i stosowanie wybranych leków. W ostatnich latach podkreślany jest też związek między mikrobiotą jelitową a tendencją do przybierania na wadze.

U osób, u których w sposobie odżywiania się dominują produkty wysokotłuszczowe i wysokowęglanowe, w mikrobiocie obserwuje się dominację bakterii Prevotella, Firmicutes (Clostridium) i Methanobrevibacter. Mniej jest natomiast bardzo pożytecznych i pożądanych bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacteroides i Akkermansia. Takie zmiany mikrobioty mogą nieść ze sobą określone konsekwencje. Przede wszystkim spada produkcja krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, takich jak np. kwas masłowy, które utrzymują integralność bariery jelitowej oraz wspierają zachowanie równowagi w reakcjach pro- i przeciwzapalnych. W wyniku zaburzenia mikrobioty może również dojść do nasilonej ekspresji hormonów tłumiących głód. W konsekwencji, połączenie niezdrowej diety bogatej w tłuszcze nasycone i cukry oraz jednoczesna dysbioza jelitowa (zaburzenie równowagi mikrobioty) sprzyja wystąpieniu nadwagi i otyłości. Związek między mikrobiotą jelit a otyłością został bardzo wyraźnie wykazany na modelach zwierzęcych. U ludzi, ilość przeprowadzonych w tym zakresie badań jest mniejsza i konieczne jest zebranie większej ilości danych aby rzetelnie ocenić wpływ mikrobioty na ryzyko otyłości.

Skuteczny probiotyk w walce z otyłością na przykładzie szczepu Hafnia alvei HA4596

Czy pożyteczne bakterie mogą pomóc w walce z otyłością? Okazuje się, że jest to możliwe. Wybrane bakterie jelitowe zdolne są do hamowania uczucia głodu. Mowa tu o szczepie bakterii jelitowej Hafnia alvei HA4596. To właśnie te bakterie mogą pomóc w ograniczeniu kalorii i zwiększeniu skuteczności odchudzania. Bakterie Hafnia alvei posiadają zdolność do syntezy białka szoku cieplnego ClpB, które następnie łącząc się z określonym receptorem stymuluje syntezę hormonu sytości - melanokortyny. Ujmując to w prostszy sposób, bakterie Hafnia alvei pomagają regulować apetyt i ograniczyć spożycie pokarmów. Po raz pierwszy wpływ szczepu bakterii Hafnia alvei na produkcję hormonu o działaniu zmniejszającym apetyt zaobserwowano u osób zmagających się z anoreksją. Jednak jak łatwo się domyślić, u tych pacjentów efekt ten jest niepożądany. Można natomiast wykorzystać go u osób z problemem nadwagi lub otyłości.

W jednym z przeprowadzonych badań, suplementowanie probiotyku Hafnia alvei poprawiło skuteczność odchudzania. W badaniu brało udział 212 osób z nadwagą. Rekomendowano im ograniczenie spożycia kalorii i aktywność fizyczną. Dodatkowo, część osób otrzymywała wspomniane szczepy bakterii probiotycznych. Probiotyk Hafnia alvei był stosowany 2 razy dziennie przez 3 miesiące. W tej grupie osób z nadwagą osób 55% straciło co najmniej 3% masy ciała. W grupie osób które nie przyjmowały probiotyku, odsetek pacjentów którzy utracili co najmniej 3% masy ciała był znacząco niższy i wynosił 41%. Oprócz utraty masy ciała, wśród osób przyjmujących probiotyk zaobserwowano również spadek stężenia glukozy we krwi. Co więcej, nawet po 2-3 miesiącach od zakończenia probiotykoterapii, osoby które z niej korzystały miały mniejszy apetyt niż wcześniej.

Jak dodatkowo zwiększyć efektywność odchudzania?

Aby zwiększyć efektywność odchudzania, warto podejść do tego procesu w sposób kompleksowy. Dla osób zmagających się z nadwagą lub otyłością problemem jest nie tylko utrata masy ciała ale również podtrzymanie uzyskanego spadku wagi. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie prawidłowej masy ciała to nie tylko zmiana w samym wyglądzie. Poprawia się wydolność całego organizmu, zmniejsza obciążenie narządów wewnętrznych, a tym samym ogranicza wystąpienie lub nasilenie chorób przewlekłych będących następstwem otyłości. Zmniejszenie swojej masy ciała poprawia też samopoczucie pacjentów oraz wpływa korzystnie na odczuwaną przez nich jakość życia.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów odchudzania zaleca się:

 • wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety - jeśli tylko jest taka możliwość warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który ustali indywidualny sposób odżywiania się, dostosowany do potrzeb i preferencji konkretnej osoby. Istotne jest ograniczenie kaloryczności spożywanych posiłków przy jednoczesnym zapewnieniu podaży wszystkich niezbędnych składników odżywczych,
 • zbudowanie zdrowej relacji z pożywieniem - świadome, spokojne spożywanie posiłków, nauczenie się odróżniania nawykowego jedzenia od rzeczywistego odczuwania głodu, celebrowanie posiłków, ich planowanie i spożywanie o stałych porach pomaga zbudować zdrową relację z jedzeniem,
 • wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej - aktywność fizyczna nie tylko pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, ale też poprawia wydolność całego organizmu, zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny oraz pomaga utrzymać uzyskane efekty odchudzania. U każdej osoby otyłej należy jednak indywidualnie dobrać formę aktywności fizycznej, czas jej trwania oraz intensywność. U osób o niskim stopniu aktywności, wprowadzenie do procesu leczenia nawet niewielkiej aktywności fizycznej może przynieść widoczne efekty. Istotne jest, aby dostosować formę aktywności nie tylko do możliwości pacjenta, ale również do jego preferencji. Nie chodzi bowiem o to, aby być aktywnym jedynie do momentu uzyskania określonych celów terapii, ale o to, aby aktywność na stałe zagościła wśród codziennych aktywności,
 • wsparcie psychologiczne - zdrowie psychiczne ma istotny wpływ zarówno na sposób odżywiania się, jak również na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Doświadczony psycholog lub psychoterapeuta może pomóc w zrozumieniu mniej lub bardziej uświadomionych mechanizmów dotyczących sięgania po pokarm, samego procesu jedzenia czy też postrzegania własnego ciała. Terapeuta pomaga również w pozbyciu się niezdrowych stylów odżywiania.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się znaczna część społeczeństwa. Proces jej leczenia jest długotrwały i kompleksowy. W walce z nadmierną ilością kilogramów warto wykorzystać wszelkie dostępne sposoby, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Jednym z nich jest probiotykoterapia. 


Probiotyk wspomagający walkę z otyłością 

Szczep Hafnia alvei HA4597 dla osób, którym zależy na utracie nadmiernej masy ciała

Przyjmowanie bakterii Hafnia alvei HA4596 może stanowić cenne uzupełnienie procesu odchudzenia. Omawiany szczep bakterii znaleźć można w suplemencie diety Symbiosys Satylia. W preparacie tym obecne są również chrom i cynk. Chrom to składnik mineralny, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Cynk również wspiera prawidłowy metabolizm węglowodanów, a do tego wpływa korzystnie na przemiany kwasów tłuszczowych. Symbiosys Satylia to wysokiej jakości suplement w postaci kapsułek doustnych. Kapsułki są gastroodporne - nie są wrażliwe na działanie kwasu solnego, co pozwala im przetrwać w wysoce kwaśnym środowisku żołądka. Zaleca się regularne przyjmowanie tego probiotyku, przez okres nie krótszy niż miesiąc. Suplement Symbiosys Satylia nie zawiera glutenu.

Artykuł powstał przy współpracy podmiotem prowadzącym reklamę: Biocodex Sp. z o.o.


Bibliografia:

 1. Dane dotyczące nadwagi i otyłości dostępne na stronie WHO: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
 2. Amabebe E. Robert F.O., Agbalalah T., Orubu E.S.F. Microbialdysbiosis-inducedobesity: role of gutmicrobiota in homoeostasis of energy metabolism. Br J Nutr. 2020 May 28;123(10):1127-1137. doi: 10.1017/S0007114520000380. Epub 2020 Feb 3. PMID: 32008579.
 3. Fan Y., Pedersen O. Gut microbiota in human metabolic health and disease. Nat RevMicrobiol. 2021 Jan;19(1):55-71. doi: 10.1038/s41579-020-0433-9. Epub 2020 Sep 4. PMID: 32887946.
 4. Fetissov S.O., HamzeSinno M., Coëffier M., et al. Autoantibodies against appetite-regulating peptide hormones and neuropeptides: putative modulation by gutmicroflora. Nutrition. 2008 Apr;24(4):348-59. doi: 10.1016/j.nut.2007.12.006. Epub 2008 Feb 8. PMID: 18262391; PMCID: PMC7126273.
 5. Legrand R., Lucas N., Dominique M., et al. Commensal Hafnia alvei strain reduces food intake and fat mass in obese mice-a new potential probiotic for appetite and body weight management. Int J Obes (Lond). 2020 May;44(5):1041-1051. doi: 10.1038/s41366-019-0515-9. Epub 2020 Jan 7. PMID: 31911661; PMCID: PMC7188665.
 6. https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Bakterie-moga-pomoc-w-odchudzaniu,49209.html.
 7. Accepted communication at ESPEN congress (September 19th/23rd, 2020)/French BiotechTargEDys® announces positivere sults of its clinical trial with its probiotic strain Hafnia alvei HA4597™ on the weight loss thanks to regulation of appetite. PRNewswire, Feb. 6, 2020.
 8. Ostrowska L. Wpływ mikrobioty jelitowej na zaburzenia metaboliczne i otyłość - punkt widzenia internisty i dietetyka. Gastroenterologia Kliniczna 2016, tom 8, nr 2, 62-73
 9. Bąk Sosnowska M., Białkowska M., Bogdański P. i inni: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Med. Prakt. wyd. specj.; maj 2022: 1–87
   

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa