Co powinny zawierać dobre suplementy na cholesterol?

Niektóre składniki pochodzenia roślinnego i nie tylko, mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety na cholesterol? Które z zawartych w nich związków mają udowodnioną skuteczność w hipercholesterolemii?

Polecane produkty

Co powinny zawierać dobre suplementy na cholesterol?

Spis treści:

Jaką rolę w dbaniu o prawidłowy poziom cholesterolu mogą pełnić suplementy diety?

Powszechnie znany jest fakt, że podwyższony poziom cholesterolu jest niezdrowy, niepożądany i lepiej go unikać. Nadmiar cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy oraz wielu innych chorób sercowo-naczyniowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca jest znamiennie wyższe właśnie wśród osób z podwyższonym poziomem cholesterolu (hipercholesterolemią). Dlatego warto zapoznać się z suplementami na obniżenie cholesterolu.

Obniżenie cholesterolu u części pacjentów wymaga wprowadzenia leków na receptę. Gdy jednak cholesterol nie jest bardzo wysoki, w pierwszej kolejności często zalecana jest odpowiednia dieta. Z pomocą przychodzą produkty spożywcze, które korzystnie oddziałują na poziom lipidów we krwi. Wiele z nich posiada też dodatkowe właściwości prozdrowotne - ogranicza negatywny wpływ wolnych rodników na komórki i pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Niektóre surowce roślinne i inne substancje, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom lipidów, dostępne są w postaci suplementów diety.

Nie od dziś wiemy, jak duże znaczenie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób ma odpowiedni sposób odżywiania się. Nabiera to istotnej wagi między innymi właśnie wśród osób z wysokim cholesterolem. Istotne jest zarówno ograniczenie produktów które podnoszą cholesterol, jak i uzupełnienie codziennej diety o te elementy, który pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Pamiętajmy o tym, że suplementy nigdy nie mogą zastępować leków na cholesterol. Jeśli zalecone zostały leki na receptę, można dopytać lekarza o suplementację, która w tym przypadku uzupełni i wspomoże proces leczenia. Suplementy na obniżenie cholesterolu są szczególnie przydatne u osób, u których poziom cholesterolu jest jedynie lekko podwyższony i nie wymaga jeszcze stosowania leków na receptę. Preparaty te mogą być spożywane również wtedy, gdy zachodzi wysokie ryzyko hipercholesterolemii. Na wysokie stężenie cholesterolu narażone są przede wszystkim osoby z otyłością, cukrzycą, mało aktywne fizycznie, palące papierosy i osoby starsze.

Jaki suplement na cholesterol wspomaga jego obniżenie?

Jaki suplement na cholesterol wybrać? Stosowane produtky zawierają różne składniki. Nie wszystkie z nich mają udowodnione właściwości przeciwcholesterolowe. Warto więc poznać te, które rzeczywiście mogą być pomocne w obniżaniu poziomu cholesterolu. Zależy nam, aby stosować substancje, które obniżają stężenie tzw. "złego cholesterolu" i jednocześnie zwiększają stężenie tzw. "dobrego cholesterolu". Złym cholesterolem określana jest jedna z postaci (frakcji) pod którą cholesterol występuje w organizmie. Jest to frakcja LDL. Cząsteczki LDL mają niewielkie rozmiary, przez co mogą przedostawać się przez barierę śródbłonka i odkładać w ścianach naczyń krwionośnych. Jest to niepożądane, ponieważ w ten sposób zaczyna rozwijać się miażdżyca. Dobrym cholesterolem określane są cząsteczki HDL. Mają one większe rozmiary i wykazują korzystny wpływ na zdrowie - działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i chronią przed miażdżycą.

Oto składniki suplementów, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu:

 • monakolina,

 • sterole roślinne,

 • błonnik,

 • bergamota,

 • berberyna,

 • ostropest plamisty,

 • spirulina,

 • czosnek.

Jest też całkiem sporo substancji, co do których istnieją sprzeczne dane na temat skuteczności w obniżaniu poziomu cholesterolu. Do tej grupy należy m.in. polikosanol. W części przeprowadzonych badań udowodniono efektywność polikosanolu w zmniejszeniu stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL. W badaniach tych, pacjenci przyjmowali 5-10 mg polikosanolu na dobę. Inne badania nie potwierdzają jednak skuteczności tego związku. Polikosanol znajduje się m.in. w tabletkach ArmoLipid.

Monakolina i jej wpływ na poziom cholesterolu

Jak obniżyć swój cholestero? Suplement na obniżenie cholesterolu Monakolina, jeszcze do niedawna, spośród preparatów dostępnych bez recepty, na obniżenie cholesterolu najczęściej stosowano właśnie monakolinę. Jest to związek znajdujący się w czerwonych drożdżach z ryżu. Monakolina skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL. Ze względu na zbliżoną budowę do powszechnie stosowanych statyn (leków na cholesterol na receptę), określana jest często jako "naturalna statyna". W roku 2022 uznano, że monakolina stosowana w dawce 10 mg na dobę może powodować podobne działania niepożądane, co tradycyjne statyny. Za bezpieczną dobową dawkę monakoliny zawartą w preparatach dostępnych bez recepty uznaje się obecnie < 3 mg. Taką ilość tego związku można znaleźć w tabletkach ArmoLipid, kapsułkach Monolipid K oraz LipiForma Plus. Monakolina powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi o kilkanaście procent (frakcji LDL i trójglicerydów). Warto wiedzieć, że preparaty na cholesterol z monakoliną nie powinny być stosowane jednocześnie ze statynami, zaleconymi przez lekarza. Połączenie tych związków znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Bergamota - naturalny preparat na obniżenie poziomu cholesterolu

W suplementach na obniżenie cholesterolu, można odnaleźć również Bergamota, a dokładniej wyciąg z owoców bergamoty, również okazała się skuteczna w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. Zawarte w niej związki powodują też wzrost stężenia dobrego cholesterolu, choć ma ono mniejsze znaczenie. Suplementy diety z bergamotą zaleca się stosować przez okres kilku miesięcy. W badaniach, pacjenci otrzymywali najczęściej 500-1000 mg sproszkowanego soku z owoców bergamoty, standaryzowanego na obecność polifenoli, który określany jest jako BPF. Regularne przyjmowanie bergamoty powodowało podobną skuteczność w obniżaniu poziomu cholesterolu do niskich dawek statyn. Bergamotę można rozważyć zarówno u osób, u których zły cholesterol jest na lekko podwyższonym poziomie, nie wymagającym jeszcze wprowadzania leków na receptę, jak również tych, którzy już stosują te preparaty. W tym drugim przypadku, przed sięgnięciem po bergamotę konieczna jest konsultacja z lekarzem. Doradzi on, czy u konkretnego pacjenta, uzupełnienie terapii o bergamotę może przynieść wymierne korzyści. Bergamota jest też cenną alternatywą dla osób, które mimo wskazań, nie wyrażają zgody na terapię statynami lub u których leki te nie przynoszą wystarczającego efektu.

Bergamota znajduje się w takich suplementach diety jak Berimal i Bergamil Forte. Co ważna, właściwości bergamoty nie ograniczają się jedynie do działania przeciwcholesterolowego. Składniki aktywne zawarte w bergamocie poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę, pomagają utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi i działają silnie antyoksydacyjnie.

Wpływ czosnku na poziom cholesterolu całkowitego

Wiele osób zastanawiając się, jaki suplement na cholesterol wybrać, myśli o naturalnym czosnku, który jest stosowany w różnej formie. Regularne przyjmowanie czosnku wpływa korzystnie na stężenie lipidów we krwi. Pomaga obniżyć cholesterol całkowity o kilkanaście jednostek, a frakcję złego cholesterolu LDL o kilka jednostek. Oddziałuje też w niewielkim stopniu na poziom cholesterolu HDL. Preparaty na cholesterol z czosnkiem najczęściej są dobrze tolerowane przez pacjentów, a ewentualne skutki uboczne ograniczają się głównie do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wzdęcia czy bóle brzucha. Osoby stosujące leki przeciwcukrzycowe lub przeciwzakrzepowe, a także pacjenci chorujący na schorzenia przewodu pokarmowego, powinni zasięgnąć porady lekarskiej przed suplementacją czosnku.

Dostępnych jest wiele preparatów zawierających czosnek. Znajduje się on m.in. w kapsułkach Naturell Czosnek forte bezzapachowy, Puritan's Pride Odorless Garlic 1000 mg oraz w tabletkach Alliofil, które jako jedyne z wymienionych są lekiem, a nie suplementem.

Jak kwasy omega-3 wpływają na cholesterol?

Nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 wpływają korzystnie przede wszystkim na poziom trójglicerydów. Ich przyjmowanie w ilości 2-4 g na dobę może powodować obniżenie poziom trójglicerydów o około 25-30%. W niewielkim stopniu oddziałują na stężenie złego cholesterolu LDL. W związku z tym, kwasy omega-3 mogą przynieść korzyści pacjentom hipertrójglicerydemią, ale w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu, lepszym wyborem wydają się inne preparaty. Suplementując kwasy omega-3 warto mieć na uwadze, aby nie przekraczać dawki 2 g na dobę przyjmowanej w formie suplementów (taka dawka zalecana jest przez FDA - Food and Drug Administration). Łącznie z kwasami omega-3 znajdującymi się w spożywanych posiłkach, ich ilość nie powinna przekraczać 3 g na dobę. Warto pamiętać również o tym, duże dawki kwasów omega-3 mogą wywierać wpływ na krzepnięcie krwi. W związku z tym, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny ostrożnie podchodzić do suplementacji, a najlepiej przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem.

Kwasy omega-3 znajdują się w takich suplementach jak Naturell Omega-3 1000, Aura Herbals Omega-3 i Olimp Gold Mega-3.

Inne składniki pomagające utrzymać cholesterol w normie

Fitosterole, czyli sterole roślinne, również wykazują pozytywny wpływ na układ krążenia. Ich regularna suplementacja może spowodować obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL o kilka procent. Fitosterole znajdują się w niektórych margarynach i suplementach diety. Podobny efekt może wywierać chlorella. Dostępna jest ona w takich preparatach jak Chlorella Super alga czy chociażby ForMeds Bicaps Chlorella. Chlorella powoduje też spadek poziomu trójglicerydów.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia warto zwrócić uwagę spirulinę. Pomaga ona obniżyć nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów, ale również zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL. Spirulinę można przyjmować w postaci kapsułek - Spirulina Hawajska, Singularis Superior Spirulina, a także w postaci proszku - Aura Herbals Spirulina.

 

Wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla układu sercowo-naczyniowego. Osoby będące w większym stopniu zagrożone rozwojem chorób krążenia (np. palacze, osoby prowadzące siedzący tryb życia, mające nadwagę) mogą wprowadzić do diety substancje, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Niektóre suplementy stanowią też cenne uzupełnienie leczenia u osób stosujących leki na cholesterol na receptę. W tym przypadku należy jednak wcześniej poradzić się lekarza, czy dany suplement może być bezpiecznie stosowany i nie wchodzi w interakcję z przyjmowanymi lekami.

 

Bibliografia:

 1. Banach M., Burchardt P., Chlebus K. i inni, Wytycze PTL/KLRwP/PTK/PTDL/PTD/PTNT Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Lipidowych w Polsce. Lekarz POZ, 2021, 4, s. 26-30
 2. Gałęcka M., Profilaktyka zaburzeń lipidowych w kontekście obniżania ryzyka sercowo-naczyniowego - rola suplementacji, Lekarz POZ, 2020, 2, 97-102
 3. Castano G., Mas R., Fernandez J. et al., Effects of Policosanol on Borderline to Mildly Elevated Serum Total Cholesterol Levels: A Prospective, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel-Group, Comparative Study, Current Therapeutic Research, 2003, 64, 8, 522-537
 4. Barylski M., Filipiak K.J., Okopień B. i inni, Stanowisko grupy ekspertów wsparte przez Sekcję Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące miejsca standaryzowanej kompozycji polifenoli z bergamoty w terapii dyslipidemii oraz jej innego potencjalnego zastosowania w praktyce klinicznej, Folia Cardiologica, 2018, 13, 3, 222-235, doi: 10.5603/FC.2018.0039
 5. Perna S., Spadaccini D., Botteri L. et al, Efficacy of bergamot: From anti-inflammatory and anti-oxidative mechanisms of clinical applications as preventive agent for cardiovascular morbidity, skin diseases, and mood alterations, Food Sci Nutr, 2019, 369-384, doi: 10.1002/fsn3.903
 6. Krupa K., Fritz K., Parmar M., Omega-3 Fatty Acids, in: StatPearls, Treasure Island, 2022, available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564314/
 7. Hunter P.M., Hegele R.A., Functional foods and dietary supplements for the management of dyslipidaemia, Nat Rev Endocrinol, 2017, 13 (5), 278-288, doi: 10.1038/nrendo.2016.210

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa