Co na katar u dziecka warto mieć w domu? Poznaj skuteczne i bezpieczne metody zwalczania przeziębienia

Katar u dzieci to uciążliwy objaw infekcji, który może znacząco pogorszyć samopoczucie małego pacjenta. Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć katar? Czy zielony lub żółty katar u dziecka jest oznaką infekcji bakteryjnej? Co na katar u dziecka warto mieć w domowej apteczce?

Polecane produkty

Co na katar u dziecka warto mieć w domu? Poznaj skuteczne i bezpieczne metody zwalczania przeziębienia

Spis treści:

Zielony katar u dziecka – czy świadczy o poważnej infekcji?

Żółty lub zielony katar u dziecka to zazwyczaj jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych – przeziębienia lub ostrego zapalenia nosa i zatok. Jest to łagodna choroba, która u dzieci może wystąpić nawet 6-8 razy w ciągu roku. Biorąc pod uwagę szczyt zachorowań przypadający na okres jesienno-zimowy, łatwo można zauważyć, że dziecko może zmagać się z przeziębieniem co kilka tygodni. O ile jest to jedynie zwykłe przeziębienie o łagodnym przebiegu, najczęściej nie ma powodu do obaw.

Podczas przeziębienia może pojawić się zielony katar u dziecka. Nadal można spotkać się z twierdzeniem, że jest on równoznaczny z infekcją bakteryjną i wymaga leczenia antybiotykiem. Nie jest to jednak prawda. Przy typowym przebiegu choroby przeziębieniowej, początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i przejrzysta. Rozwój stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej wyścielającej drogi oddechowe stymuluje produkcję śluzu, który staje się coraz bardziej gęsty. Praca rzęsek ulega zaburzeniu, pojawia się też obrzęk śluzówki. Nos przestaje być drożny. Zielony lub żółty katar u dziecka świadczy jedynie o zaangażowaniu w przebieg infekcji układu odpornościowego. Zabarwienie wydzieliny wynika z obecności w niej komórek układu immunologicznego. Jest to normalny objaw przeziębienia u dziecka lub dorosłego i nie świadczy o bakteryjnym pochodzeniu infekcji.

Przeziębienie to choroba której nie leczymy przyczynowo, lecz objawowo. Oznacza to, że stosujemy leki, które łagodzą pojawiające się u dziecka objawy. A tych w przebiegu przeziębienia może być kilka:

 • katar – jak zostało już wyjaśnione, zazwyczaj początkowo jest wodnisty i przejrzysty, a po kilku dniach zmienia się w ropny. Może mieć żółtawe lub zielonkawe zabarwienie,
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • zatkany nos,
 • uczucie ucisku w obrębie zatok,
 • nasilone kichanie,
 • osłabienie węchu,
 • kaszel – przy typowym przebiegu przeziębienia kaszel u dziecka jest początkowo suchy, a z czasem staje się mokry,
 • podwyższona temperatura ciała – u dzieci częściej występuje stan podgorączkowy lub gorączka. U osób dorosłych temperatura ciała jest zazwyczaj prawidłowa,
 • ból gardła,
 • ból głowy,
 • bóle mięśni,
 • osłabienie.

Inhalacje na katar i przeziębienie u dziecka

Co na katar u dziecka można szybko zastosować? Katar u dziecka, szczególnie w pierwszych latach życia, można znacząco obniżać samopoczucie malucha. W tym czasie dziecko nie potrafi jeszcze oddychać przez usta. Jeśli jego nosek staje się niedrożny, ma trudności z prawidłowym, swobodnym oddychaniem. Nierzadko staje się to przyczyną rozdrażnienia dziecka. Jedną z bezpiecznych metod wykorzystywanych w leczeniu kataru u dziecka są inhalacje. Można wykonać inhalacje z soli fizjologicznej lub soli hipertonicznej. Inhalacje z wykorzystaniem soli izotonicznej mają na celu głównie oczyszczenie i nawilżenie błony śluzowej nosa. Sól hipertoniczna, dzięki większemu stężeniu, zmniejsza obrzęk śluzówki, rozrzedza gęstą wydzielinę i poprawia drożność nosa. Inhalacje mogą przynieść dziecku chwilową ulgę, choć warto mieć na względzie że raczej nie wpłyną na przebieg choroby i nie przyspieszą jej ustąpienia.

Podstawą w leczeniu kataru u dziecka jest regularne oczyszczanie noska, usuwanie wydzieliny i nawilżanie śluzówki. Do oczyszczenia nosa można wykorzystać sól fizjologiczną w ampułkach lub spray’u. Zielony lub żółty, gęsty, ropny katar trudno będzie jednak usunąć tylko przy pomocy soli fizjologicznej. Warto więc zastosować aspirator do nosa (np. Katarek Simple, Electrino) który mechanicznie „zbierze” nagromadzoną w nosku wydzielinę. Po korzystaniu z odciągacza do kataru koniecznie trzeba pamiętać o ponownym nawilżeniu błony śluzowej solą fizjologiczną. W łagodzeniu objawów zapalenia zatok i przeziębienia pomocne są też irygacje. Zaleca się je przeprowadzać u dzieci powyżej 4. roku życia pod kontrolą rodzica. Irygacje nosa i zatok są skuteczną metodą leczenia zapalenia zatok. Przykładowy zestaw do płukania nosa i zatok dla dzieci to Irigasin Junior.

Aromaterapia na katar u dziecka

Co na katar u dziecka wspomaga spokojny sen? Do łagodzenia kataru można wykorzystać olejki eteryczne. Szczególnie zalecane przy przeziębieniu są:

 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek miętowy,
 • olejek tymiankowy,
 • olejek lawendowy.

Aromaterapię można zastosować w różny sposób. Można sięgnąć po plastry aromatyczne. Dla dzieci powyżej 18. miesiąca życia przeznaczone są plastry Ibufen Aroma. Od 3. roku życia można korzystać z plastrów Bąbel Aroma. Plaster aromatyczny zaleca się przykleić do ubranka lub łóżeczka, aby był dość blisko noska dziecka. Wielu rodziców korzysta z plastrów na noc, aby maluchowi lepiej oddychało się podczas snu. Olejki eteryczne znajdują się też w płynie do kąpieli Bąbel. Jest to wyrób medyczny, który należy wlać w określonej ilości do wanny. Dziecko podczas kąpieli inhaluje zawarte w preparacie olejki. W płynie tym znajdują się związki o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i nawilżających.

Na katar i kaszel u dziecka można zastosować też maść z olejkami eterycznymi. Od 5. roku życia można wcierać w plecy i klatkę piersiową maść Vicks VapoRub. Dla młodszych dzieci (>2 lat) dedykowany jest żel pielęgnujący do aromaterapii Bąbel.

Srebro w leczeniu przeziębienia u dziecka

Jedną z substancji chętnie wykorzystywanych w leczeniu przeziębienia u dzieci jest srebro. Srebro działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, a do tego również przeciwzapalnie i łagodząco. Właśnie ze względu na te właściwości preparaty ze srebrem są chętnie stosowane przez rodziców jako bezpieczne preparaty na przeziębienie u dziecka. Nie ma jednak wysokiej jakości badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność srebra w leczeniu przeziębienia lub innych infekcji toczących się w obrębie dróg oddechowych. 

Dostępnych jest wiele preparatów ze srebrem. Różnią się one m.in. zawartością i postacią srebra, jakością, czy chociażby postacią preparatu. Przykładowymi produktami wysokiej jakości, w których zastosowano technologię aXonnite są wyroby medyczne Nanobiotic Med Silver Katar i Nanobiotic Med Silver Nos i Zatoki. Wykorzystana technologia wpływa na odpowiednie rozdrobnienie cząsteczek srebra i jego efektywniejsze działanie. W spray’u do nosa Nanotiobic Med Silver Katar obecne są tez inne minerały – złoto i miedź oraz dodatkowe składniki, które wspomagają regenerację błony śluzowej nosa i działają kojąco. Co istotne, nie zawiera on sztucznych konserwantów, więc może być stosowany również przez osoby, których błona śluzowa nosa łatwo ulega podrażnieniu pod wpływem kontaktu z tymi substancjami. Nanobiotic Med Silver Nos i Zatoki przeznaczony jest dla dzieci od ukończenia 1. roku życia oraz dorosłych. Zalecany jest on do stosowania w profilaktyce infekcji oraz wspomagająco w ich leczeniu.

Co na gardło dla dziecka ze srebrem można zastosować? W przypadku stanu zapalnego gardła, niezależnie od tego czy spowodowany jest on infekcją, alergią czy podrażnieniem, można sięgnąć po Nanobiotic Med Silver Gardło. Jest to wyrób medyczny, w którym oprócz srebra, złota i miedzi zawarty jest też porost islandzki. Działa on powlekająco i łagodząco. Tworzy na powierzchni błony śluzowej gardła warstwę ochronną, która ogranicza kontakt z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie wspomaga proces regeneracji śluzówki. Porost jest skuteczny w leczeniu zapalenia gardła. Z preparatu Nanobiotic Med Silver Gardło można korzystać zarówno w trakcie infekcji, w celu uśmierzenia odczuwanych przez dziecko objawów ze strony gardła, jak i zapobiegawczo, w okresie większej podatności na rozwój infekcji (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).

Jak dodatkowo łagodzić katar u dziecka?

Jak szybko wyleczyć katar u dziecka? Nie ma niestety niezawodnego sposobu, który pozwoliłby w krótkim czasie pozbyć się kataru u dziecka. Procesy zachodzące w obrębie błony śluzowej nosa i zatok podczas infekcji mają określony przebieg i trwają określony czas. Zazwyczaj, katar i inne objawy przeziębiania utrzymują się u dziecka kilkanaście dni. Największe nasilenie objawów obserwuje się 2-3 po ich pojawieniu się. Po tym czasie dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować.

Co dodatkowo może przynieść dziecku ulgę w trakcie przeziębienia?

 • Zadbaj o nawilżenie powietrza w mieszkaniu – w okresie grzewczym wdychane powietrze jest często nagrzane i przesuszone. Nie wpływa to korzystnie na funkcjonowanie śluzówki i może osłabiać jej mechanizmy obronne. Aby temu zapobiegać warto dbać o utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%. Można do tego celu wykorzystać nawilżacze powietrza lub dawnym sposobem położyć zwilżony ręcznik na włączonym grzejniku.
 • Zwróć uwagę na odpowiednie nawadnianie dziecka – u małych dzieci karmionych mlekiem mamy, podczas infekcji zalecane jest częste przystawianie dziecka do piersi. U starszych dzieci warto zadbać o regularne przyjmowanie płynów.
 • Zadbaj o komfort dziecka i odpoczynek – część dzieci podczas przeziębienia jest tak samo aktywna jak przed chorobą. U niektórych jednak pojawiające się dolegliwości znacząco obniżają samopoczucie i chęć do zabawy. Warto zapewnić dziecku przestrzeń do odpoczynku i regeneracji, jeśli zachodzi taka potrzeba.
 • Podaj dziecku miód na suchy kaszel – miód może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia. Jest on skuteczny w łagodzeniu suchego kaszlu u dzieci. Najczęściej zaleca się podanie dziecku niewielkiej ilości miodu przed położeniem się spać.

Jeśli naturalne, bezpieczne sposoby na katar u dziecka nie przynoszą małemu pacjentowi wystarczającej ulgi, można krótkotrwale aplikować spray do nosa z ksylometazoliną (np. Septanazal dla dzieci, Xylogel dla dzieci) lub oksymetazoliną (np. Nasivin Baby, Oxalin Junior). Związki te obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk śluzówki i poprawiają drożność nosa. Jeśli jest taka możliwość, lepiej korzystać z nich na noc. W ciągu dnia, jeśli katar nie zaburza znacząco komfortu dziecka, warto starać się go łagodzić bezpieczniejszymi sposobami.

Katar u dzieci w okresie jesienno-zimowym może pojawiać się co kilka tygodni. Warto mieć w domu preparaty, które w sposób szybki i bezpieczny przyniosą małemu pacjentowi ulgę. Płyn do kąpieli z olejkami eterycznymi, plastry aromatyczne czy spray ze srebrem i porostem uśmierzą pojawiające się dolegliwości i poprawią komfort dziecka podczas choroby.

 

Bibliografia:

 1. Mik E., Stopiński M., Mrozińska M. Przeziębienie. Przew Lek 2003, 6, 9, 20-27
 2. Lipiec A., Rapiejko P. Alergia czy przeziębienie – temat wciąż aktualny. Alergoprofil 2021, 17, 3, 27-33
 3. Rapiejko P., Jurkiewicz D. Hipertoniczny roztwór wody morskiej we wspomaganiu leczenia zapalenia zatok przynosowych. Alergoprofil, 5 (2), 27-37

Podobne artykuły

Twój koszyk w najlepszej cenie
Liczba ofert 3
Cena od 200,56zł

Hello!

Twój koszyk jest pusty

Znajdź produkty i zbuduj swój koszyk zakupów. Im więcej potrzebnych Ci produktów dodasz, tym bardziej ekonomiczne będą Twoje zakupy! Załatwisz je szybciej, a my znajdziemy dla Ciebie najtańszy koszyk i najwygodniejsze opcje dostawy.

Bądź Smart i zyskuj!

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i korzyści. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy jak zrobić szybkie i tanie - mądre zakupy.

Zobacz jak to działa